۱

تصوف / نقدعرفان / نقدفلسفه

عطار: بایزید می گفت:سبحانی ما اعظم شأنی!+جعل حدیث برای توجیه از سوی طرفداران

شهریور ۲۸, ۱۳۹۶ در ۳:۲۲ ق.ظ توسط

عطار نیشابوری در کتاب تذکره الاولیاء نقل می کند که بایزید می‌گفت: «سبحانی ما اعظم شأنی!!!» یعنی منزهم من چقدر مقامم والا است!!! (نعوذ بالله ادعای مقام خداوندی کرده).

 تذکره الاولیاء، صفحه ١۲۷

صوفیه برای توجیه این کفریات دست به حیله و دسیسه‌های زیادی زده اند تا جایی که سید حیدر آملی، عارف معروف، در کتاب “أسرار شریعه و أطوار طریقه و أنوار حقیقه” این سخن بایزید بسطامی  را به پیامبر (صلی الله علیه و آله) نسبت داده است! و می‌گوید:

«و پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرماید: و هرکس من را ببیند پس خدای را دیده است، من منزهم چه شأن عظیمی دارم!».

 أسرار شریعه و أطوار طریقه و أنوار حقیقه، صفحه ۲۷۰

حدیثی که حیدر آملی آورده جعلی است و نه تنها در منابع روایی وجود ندارد بلکه با عقاید مکتب اهل بیت (علیهم السلام) در تضاد است. این صوفی با نسبت دادن این کفریات به رسول خدا صلی الله علیه و آله سعی در تبرئه بایزید دارد تا در صورت اعتراض دیگران با استفاده از این حدیث جعلی آنان را مخالف رسول خدا نشان داده و راه اعتراض را ببندد!!!

البته غافل از اینکه بایزید مقام خود را از رسول خدا صلی الله علیه و آله هم بالاتر می‌‌دانست!!!

عطار نیشابوری باز در کتاب تذکره الاولیاء نقل می‌کند که: «بایزید را گفتند: روز قیامت که می‌شود مردم در زیر لوای محمد (صلی الله علیه و آله) خواهند بود؟ گفت به خدا قسم لوای من از لوای محمد بزرگ‌تر است و پیغمبران و خلایق تحت لوای من خواهند بود!!!».

 تذکره الاولیاء، صفحه ۱۶۰

جالب است بدانید عطار همه این چیزها را در منقب و تمجید بایزید نقل کرده است!!!

«من کذب علىّ متعمّدا فلیتبوّء مقعده من النّار»
هر کس از روى عمد بر من دروغ بندد در قیامت جایگاهش را در آتش دوزخ مهیّا میکند
عیون أخبار الرضا علیه السلام  ج‏۲ / ۱۹۹

موافقم(۱)مخالفم(۰)

برچسب‌ها, , , ,

+

۱ دیدگاه

  1. حمید

    on آبان ۱۶, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

    مولوی رو که کافر کردی، حالا نوبت عطار نیشابوری رسیده! خخخخخ، بابا تو دیگه کی هستی ! بابا تو دیگه کی هستی ! (وقتی میخونید همراهش بشکن هم بزنید ). بابا تودیگه کی هستی ...بابا تودیگه کی هستی! بشکن یادتون نره

    موافقم(۰)مخالفم(۳)

    [پاسخ]

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.