۱

نقدفلسفه

آقای دولابی و تحریف داستان مرگ فرعون!

مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۵:۴۳ ق.ظ توسط

محمد اسماعیل دولابی گوید:
«هنگامی که فرعون در رود نیل در حال غرق شدن بود، آخرین باری که سرش از زیر آب بیرون آمد، به خدا عرض کرد: تبت الآن. الآن توبه کردم. خداوند بلافاصله به جبرئیل فرمود: یک مشت گل و لجن به در دِهان او بزن تا دوباره از حرفش برنگردد و آن را خراب نکند تا وقت دیگری به کارش رسیدگی کنیم.» (مصباح الهدی، ص۱۸۰)

دولابی در این جا آشکارا بر خداوند دروغ بسته است. وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرى‏ عَلَى اللَّهِ کَذِباً أَوْ کَذَّبَ بِآیاتِهِ إِنَّهُ لا یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ‏. (الأنعام، ۲۱)

نص قرآن بر بطلان گفتار دولابی شهادت می دهد: «آلْآنَ وَ قَدْ عَصَیْتَ قَبْلُ وَ کُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدینَ‏» (یونس، ۹۱)

و نیز آن جا که فرمود: «وَ لَیْسَتِ التَّوْبَهُ لِلَّذینَ یَعْمَلُونَ السَّیِّئاتِ حَتَّى إِذا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ إِنِّی تُبْتُ الْآنَ وَ لاَ الَّذینَ یَمُوتُونَ وَ هُمْ کُفَّارٌ أُولئِکَ أَعْتَدْنا لَهُمْ عَذاباً أَلیماً» (النساء، ۱۸)

و نیز فرمود: «فَلَمَّا رَأَوْا بَأْسَنا قالُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَحْدَهُ وَ کَفَرْنا بِما کُنَّا بِهِ مُشْرِکینَ‏. فَلَمْ یَکُ یَنْفَعُهُمْ إیمانُهُمْ لَمَّا رَأَوْا بَأْسَنا سُنَّتَ اللَّهِ الَّتی‏ قَدْ خَلَتْ فی‏ عِبادِهِ وَ خَسِرَ هُنالِکَ الْکافِرُونَ‏» (غافر، ۸۴ و ۸۵)

و امامان اهل بیت علیهم السلام نیز گفتار دولابی را تکذیب کرده و سخن فرعون را بی ارزش و توبه اش را مردود دانسته اند. (عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‏۲، ص۷۷؛ معانی الأخبار، ص۳۸۶؛ علل الشرائع، ج‏۱، صص۵۹ و۶۷)

جالب آن که طبق برخی روایات جبرئیل بدون امر خداوند گل را در دهان فرعون زد؛ امّا بعدها دانست که عملش مورد رضای خداوند قرار گرفته است. (تفسیر القمی ؛ ج‏۱ ؛ ص۳۱۶) این نیز مؤید دیگری است بر دروغ بودن مدعای دولابی است.

از این گذشته عقل سلیم نیز بر رد سخن دولابی شهادت می دهد؛ چه آن که فرعون در مقامی نبود که بخواهد سخنش را تغییر دهد بلکه در نهایت استیصال قرار داشت و چاره ای جز اظهار ندامت نمی دید و در چنین حالی گل کوفتن در دهان او به معنای دست ردّ بر سینه ی او زدن است نه قبول سخن او!! در اخبار هم غیر این معنا چیزی ذکر نشده است. (تفسیر القمی، ج‏۱، ص۳۱۶ و ج‏۲، ص۱۲۲؛ الدر المنثور، ج‏۳، ص ۳۱۵ و ۳۱۶)

پوشیده نیست که دولابی، در تبرئه فرعون مانند دیگر عقاید، وامدار «ابن عربی» است. بنابراین تعجبی ندارد اگر بکوشد ابن عربی را تبرئه نماید و شیعه مخلص جا بزند. (مصباح الهدی ، ص۴۶۲)
ابن عربی مدعی است فرعون طاهر و مطهر از دنیا رفته است!

موافقم(۴)مخالفم(۱)

برچسب‌ها,

+

۱ دیدگاه

 1. ناشناس

  on مهر ۲۶, ۱۳۹۶ - پاسخ

  با سلام
  این صحبت های آقای دولابی نیست وکتاب مذکور کم و زیاد دارد
  صحبت های ایشان در کتابی که از صوت ایشان بدون کم و زیاد پیاده شده آمده است بنام طوبای محبت
  علاوه بر این، صحبت های منتسب به ایشان منافاتی با عاقبت به شر شدن فرعون ندارد بلکه رحمت واسعه پروردگار را می رساند و اگر گناهکاران می دانستند پروردگار چقدر مشتاق توبه ی آنهاست لماتوا شوقا
  با تشکر از شما بابت انتشار نظر

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.