۰

تصوف

تشابه نظر عرفا به اشاعره و پاسخ امام رضا علیه السلام

تیر ۲۶, ۱۳۹۶ در ۳:۲۱ ق.ظ توسط

آقای جوادی آملی می گوید: در مکتب عرفان و مشرب توحید افعالی آنچه در جهان امکان هست نقش آینه را دارد , آینه هر چند سراب نیست لیکن اشیا را نشان می دهد بی آنکه خود وجودی داشته باشد هنگامی که کسی در برابر آینه قرار گیرد نمی توان گفت دو چیز وجود واقعی دارند ; یکی صاحب صورت و دیگری خود صورت , زیرا آینه فقط صاحب صورت را می نماید… اسناد افعال به انسان ,اسناد تسامحی و مجازی است . صورت -عندالتحقیق- جز صاجب صورت نیست .خداوند می فرماید وقتی روابط اسما را با یکدیگر بیان می کنم می گویم: این کار از آن زید است ,اما وقتی روابط اسما را با یکدیگر بیان می کنم می گویم این کار از آن من است و شما آینه من هستید.

علی بن موسی الرضا و الفلسفه الالهیه , جوادی آملی , ص ۸۵

بر اساس این نظریه ,موجودات ,جز اسمای حق نمی باشند و تاثیرات آنها جز تاثیرات اسما نیست و پیداست که از دیدگاه عرفا اسما جز ظهور حق نمی باشند

در واقع , قول عرفای اسلامی !! همان نظر اشاعره است با این فرق که اشاعره ,ممکن را اثبات می کنند ولی در ظرف وجود , اختیار را از آنان می گیرند , اما عرفا با سلب وجود از ممکنات , از طریق سلب موضوع , به نفی محمول ( یعنی اختیار ) می پردازند.

بنابراین اشاعره از موجودات اراده را سلب می کنند ( یعنی سلب اراده از بندگان با حفظ وجود آنها) لیکن عرفا اراده و اختیار –هر دو – را نقی می کنند ( هم سلب موضوع و هم سلب محمول ) و این نسبت به جبر اشاعره , شدیدتر و کامل تر است.

 تجلی و ظهور در عرفان نظری , نقل به مضمون , ص۲۶

حضرت امام رضا علیه السلام می فرمایند:

وَ الْقَائِلُ بِالْجَبْرِ کَافِرٌ وَ الْقَائِلُ بِالتَّفْوِیضِ مُشْرِکٌ

معتقدِ به جبرْ کافر است و معتقدِ به تفویضْ مشرک .
عیون أخبار الرضا(ع) جلد : ۱ صفحه ۱۲۴

 

پی نوشت:

نکته جالب در اینجاست که این جماعت مخالفین خودشان را به قشری گری و اشعری گری متهم می کنند ولی وقتی آراء و افکار رو بررسی و تحقیق می کنیم مشاهده می کنیم نظر خودشان به اشاعره شباهت دارد.

موافقم(۱)مخالفم(۰)

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.