۵

تصوف / مقالات / نقدعرفان

افکار بایزیدوعطار درتضاد با افکار اهل بیت علیهم السلام

آبان ۱۶, ۱۳۹۴ در ۸:۴۱ ب.ظ توسط

photo_2015-11-07_23-18-19

در این زمانه که دستهای شیاطین انسی وجنی در صدد کمرنگ کردن جتماعات مسلمانان و تعطیلی حج هستند با مراجعه به کتب روایی متوجه می شویم تنها این زمان نیست که چنین سخنان واندیشه ها وافکار پلیدی را که به ظاهر رنگ و لعاب داده و به خورد جامعه می دهندبلکه در عصر معصومین هم عده ای بودند که این سخنان شیطانی ودور از مکتب اسلام راترویج می کردند کسانی که به تعبیر روایات به قصه سرایان وکسانی که از روی رای ونظر شخصی خود حرف می زنند و شدید مورد رد وتکذیب اهل بیت شده اند.
نص این روایت شریف را ببینید که حضرت امام صادق علیه السلام چگونه با این افکار شیطانی وآلوده مبارزه می کنند حتی علاوه برحج اول حج مرتبه بعدی را نیز شدیداتاکید می کنند که نباید از آن منع شود به بهانه کمک وصدقه ویا اهداف دیگر.

عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّ نَاساً مِنْ هَؤُلَاءِ الْقُصَّاصِ یَقُولُونَ إِذَا حَجَّ الرَّجُلُ حَجَّهً ثُمَّ تَصَدَّقَ وَ وَصَلَ کَانَ خَیْراً لَهُ فَقَالَ کَذَبُوا لَوْ فَعَلَ هَذَا النَّاسُ لَعُطِّلَ هَذَا الْبَیْتُ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ هَذَا الْبَیْتَ قِیَاماً لِلنَّاسِ.

علل الشرائع ج‏۲ ص ۴۵۲ – وسائل الشیعه ج‏۱۱ ص۲۳

عبد الرّحمن از امام صادق علیه السلام نقل می کند که به حضرت گفتم ، گروهى از این قصه سرایان(کنایه از کسانی که بدون استناد به سخن معصوم از خودشان حرف می زنند) مى‏گویند: وقتى شخصی یک بار حج رفت ، دیگر به حج نرود و به جاى آن پولش را صدقه بدهد و صله رحم کنداز حج برایش بهتر است.حضرت فرمودند: اگر مردم این کار را بکنند، این خانه تعطیل خواهد شد در حالى که خداوند متعال آن را براى قیام مردم از آن جا جعل فرموده است.

حال یکی از این قصه سرایانی که از روی هوی ونظرات شیطانی خود سخن می گویند را به شما معرفی می کنیم اوکسی نیست جز بایزید بسطامی صوفی که متاسفانه برای برخی تقدس یافته است وانحرافات بسیاری دارد ولی یک نمونه از آن را از کتاب تذکره الاولیاء عطار درااینجا بیان می کنیم که علاوه بر انحراف بایزید انحراف عطار نیز اثبات می شود.
نقل است که گفت: مردی در راه پیشم آمد. گفت: کجا می‌روی؟ گفتم: به حج. گفت: چه داری؟ گفتم: دویست درم. گفت: بیا به من ده که صاحب عیالم و هفت بار گرد من در گرد که حج تو این است. گفت: چنان کردم و بازگشتم.
و چون کار او بلند شد سخن او در حوصله اهل ظاهر نمی‌گنجید. حاصل هفت بارش از بسطام بیرون کردند. شیخ می‌گفت: چه مرا بیرون کنید؟
گفتند: تو مردی بد ی. تو را بیرون می‌کنیم.شیخ می‌گفت: نیکا شهرا!که بدش من باشم.

واین کردار وافکار همه از مبنایی به نام وحدت وجود وخود خدا پنداری ناشی می شود که به وضوح نمایان است که درکتاب تذکره الاولیاء عطار این متن نیز آمده است :

نقل است که یکبار قصد سفر حجاز کرد. چون بیرون شد بازگشت. گفتند: هرگز هیچ عزم نقض نکرده ای این چرا بود؟

گفت: روی به راه نهادم. زنگی دیدم، تیغی کشیده که اگر بازگشتی نیکو! و الا سرت از تن جدا کنم. پس مرا گفت: ترکت الله ببسطام و قصدت البیت الحرام. خدای را به بسطام بگذاشتی و قصد کعبه کردی.
تذکره الاولیاء ص ۲۱۶

نکاتی که از این متون بدست می آید
۱- جلوگیری از ترویج حج با بهانه های واهی
۲- دشمنان درطول تاریخ یکی از اهدافشان حذف حج بوده است که نوعی ترویج استعماراست
۳-خودرابرتر دانستن ازحج
۴- عد اشتغال وکسب کار صوفیه که از جیب مردن نان وخرج زندگیشان را در می آوردند
۵-تکدی گری مدرن و نوین با فریبهای به ظاهر زیبا
۶-مردم شهر بسطام از این کارهای خلاف شرع به ستوه آمده وبارها این منحرفان را بیرون کردند

۷-توهین به جمعیت و کسانی که مدافع شریعت بودند
۸-
مکاشفه شیطانی که معلوم نبوده چه کسی برای او تیغی کشیده 
۹-
توجه به سخنان هر کسی وهر شخصی حتی زنگی وعدم توجه به سخنان شریعت
۱۰-
خود خدا پنداری بین جماعت صوفیه و وحدت وجود عامل این گونه انحرافات است
۱۱- مظلوم نمایی همیشگی صوفیه وعرفا که همواره مورد مخالفت مردم واقع می شوند
۱۲- به جای دلیل وبرهان آوردن دلایل وهمی وخیالی برای اثبات افکار خود ارائه می دهند( هفت بار اورا بیرون کردنداین را نشان درستی نظرخوددانستن)

موافقم(۰)مخالفم(۰)

برچسب‌ها, , , , , ,

+

۵ دیدگاه

 1. عباس

  on آبان ۲۱, ۱۳۹۴ - پاسخ دادن

  اگر مقالاتی در نقد فلسفه و عرفان داشته باشیم منتشر میکنید ؟

  موافقم(۱)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ آذر ۱ام, ۱۳۹۴ ۶:۰۷ ب.ظ:

  باسلام
  بله

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 2. عباس

  on آذر ۱۳, ۱۳۹۴ - پاسخ دادن

  لطفا آدرس ایمیلتان را ذکر کنید .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 3. محسن ربیعی

  on خرداد ۴, ۱۳۹۵ - پاسخ دادن

  با عرض سلام و خداقوت و تشکر از اخبار جذاب و خواندنی شما؛ "برهان نیوز" در پایگاه خبری تحلیلی کلار لینک شد لطفا در صورت صلاحدید"کلار" را لینک فرمایید.
  http://kalar.ir/
  با تشکر.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 4. sepanta-team

  on خرداد ۲۳, ۱۳۹۵ - پاسخ دادن

  همیشه فلاسفه و مراجع دینی در تضاد بودند در طول تاریخ..

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.