۱۰

تصوف / نقدعرفان / نقدفلسفه

محمدبلخی(مولوی فلاسفه وعرفا)زن را شوم دانسته وریشه تمام بلاهای آشکارونهان میداند

آذر ۲۷, ۱۳۹۲ در ۱۰:۰۰ ب.ظ توسط

یکی از مسلمات اسلامی در دین زیبای ما این است که جنسیت یعنی زنانگی یا مردانگی نزد خداوند متعال ارزش آور نیست ، و زن و مرد در حالیکه تفاوت هایی در تکالیف شرعی خود دارند و موظف به انجام وظایف دینی خود می باشند ، نزد خداوند برابر هستند و هیچ یک به خودی خود بر دیگری برتری ندارند ، اما تنها موضوعی که میتواند باعث افضلیت دو جنس موافق یا مخالف نسبت به یکدیگر باشد تقوایی است که هر کدام نسبت به دیگری بیشتر دارا هستند .
خدای متعال در قرآن کریم می فرماید : یا أَیهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ/سوره حجرات آیه ۱۳
ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!.
با ظهور اسلام ، این تنها آئین دست نخورده الهی ، در زمانی که زنان در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان کالا و حتی کمتر از یک کالا یا شیء به شمار می آمدند ،زمانی که بسیاری همچون اعراب زنده به گور کردن دختران را افتخار می شماردند، خداوند متعال به وسیله پیامبر عظیم الشان حضرت محمد (صل الله علیه و آله ) خط بطلان بر روی تمام عقایدی کشیدند که زنان را به عنوان موجودی پست ،شرور ، و باعث و بانی تمام مشکلات می شناختند . اما جالب است بدانیم گرچه اسلام عزیز قرن هاست که با این تفکر به مبارزه پرداخته است اما هنوز که هنوزه در بسیاری از نقاط دنیا با شیوه های نوین و یا… تمام تلاش استعمارگران این است که اینگونه جا بیاندازند که زنان کالا باشند و ریشه تمام ظلم ها و گرفتاری ها را زن بدانند و جالبتر این است که بدانیم در میان شعرای معروف ما مولوی نیز چنین تفکری دارد ، او ریشه تمام بلاهای آشکار در دنیا را زن می داند!!
او در دفتر ششم مثنوی می گوید :
هر بلا کاندر جهان بینی عیان *****باشد از شومی زن در هر مکان
نتیجه انکه مولوی عقیده دارد :

۱) زن شوم است ،

۲) ریشه تمام بلاهای عیان و آشکار در تمام دنیا زنان هستند

۳) او اهانت به زنان را به همین سادگی روا میداند
حال ببینیم اول شخص عالم وجود یعنی رسول خدا (صل الله علیه وآله ) در باره زنان چه می فرمایند :
رسول خدا (ص) فرمودند : خیرکم خیرکم لأهله و أنا خیرکم لأهلی ما أکرم النّساء إلّا کریم و لا أهانهنّ إلّا لئیم/نهج الفصاحه ص ۴۷۲/
بهترین شما ، بهترینتان با اهل(خانواده) خویش است، و من بهترین شما با اهل (خانواده ) خویش هستم ،جز انسان های کریم و بزرگوار زنان را گرامی نمیدارند و جز فرومایگان و انسان های پست زنان را خوار و پست نمی شمارند
در آئین مقدس اسلام حتی در موارد چندی زنان بر مردان مقدم گردیده اند : از آن جمله اند مادران که این جمله از پیامبر گرامی اسلام بسیار معروف است : الجنّه تحت اقدام الامّهات . یعنی : بهشت زیر پای مادران است
سوال اینجاست کسانی که امروز مولوی را آنقدر بزرگ کرده اند که همایش ها و بزرگداشت ها از بودجه های بیت المال و .. برای او برگزار میکنند و او را شخصیتی شبه معصوم جا زده اند آیا کتاب مثنوی که در سرتاسر آن انحرافات اینچنینی به وفور یافت می شود یک بار با تامّل خوانده اند ،و اگر خوانده اند چگونه روز قیامت در برابر خدا پاسخگوی شخصیت تراشی برای کسی که زن را موجودی شر و پست میداند و ریشه بلاها را زنان میداند خواهند بود؟!

برخی روایت اکرام وبزرگی زن درشیعه

پیامبر اکرم : بهترین فرزندان شما دختران شما هستند ( سفینه البحار ، ج ۲ ص ۶۸۴ )

 پیامبر اکرم : دختران فرزندان خوبی هستند ان ها مهربان و کمک کار زندگی خانوادگی و برکت زندگی شما و دلسوز شما میباشند( وسائل الشیعه ج ۱۵ ، ص ۱۰۰ )

 امام رضا : پیامبر فرمود : خداوند به زنان مهربانتر است تا مردان وهر کسی که زنی را که میان او و ان زن پیوند خویشاوندی وجوددارد خشنود کند خداوند او را در روز قیامت خشنود می گرداند( وسائل الشیعه ج ۱۵ ص ۱۰۴ )

 پیامبر اکرم به یاران خود فرمودند : هنگامی که چیزی را خریداری کرده و به خانه اوردید اول به دختران خود بدهید و بعد از ان به پسران بدهید که خشنود کردن دختران و دل جوئی از انها ثواب بیشتری دارد . ( وسائل الشیعه ج ۱۵ ص۲۲۷ و سفینه البحار ج ۲ص ۶۸۵ )

 امام صادق : خیر و برکت بیشتر بر محور وجود زنها می چرخد( وسائل الشیعه ج ۱۴ ص ۱۱ )

 پیامبر اکرم : یکی از نشانه های یمن و برکت عروس ان است که نخستین نوزادی که به دنیا می اورد دختر باشد ( سفینه البحارج ۲ ص ۶۸۴ )

 امام کاظم : غضب خداوند برای هیچ گناهی مانند غضبی که دررابطه با رعایت نکردن حق زنان و کودکان می کند نیست ( وسائل الشیعه ج ۱۵ ص ۲۰۲ )

 پیامبر اکرم : به هر خانه ای که در ان دختران سکونت دارند در هرروز ۱۲ برکت و رحمت از جانب خداوند نازل می شود ( مستدرک الوسائل ج ۲ ص ۶۱۵ )

 از امام صادق نقل شده که فرمود : مردی به سوی پیامبر آمد گفت :ای پیامبر به چه کسی نیکی کنم ؟ گفت : به مادرت ، گفت سپس به چه کسی ؟ گفت : به مادرت ، گفت سپس به چه کسی ؟ گفت : به مادرت ، گفت سپس به چه کسی ؟ گفت به پدرت ( وسائل الشیعه ، ج ۱۵ ، ص ۲۰۷ )

 بهترین شما کسانی هستند که برای زنان خود بهتر باشند ( بحارالانوار ج ۱۰۰ ص ۲۲۶ )

 در کار بخشش میان فرزندان خویش مساوات را رعایت کنید. من اگر کسی را برتری می‌دادم زنان را برتر می دادم ( نهج الفصاحه ص ۳۶۶ )

 پیامبر اکرم : احترام بانوان را پاس ندارد مگر شخص بزرگوار و محترم و به ایشان اهانت ننماید مگر شخص پست و فرومایه ( نهج الفصاحه ص ۳۲۵ )

 پیامبر اکرم : جبرئیل آن قدر در خصوص زن سفارش کرد، تا بدان جاکه فکر کردم طلاق زن بدون ارتکاب عمل زشت ( زنا ) روا نیست ( مکارم الاخلاق ص ۱۲۶ )

 مردی که همسرش را بیازارد، نماز و هیچ کار خیری از او پذیرفته نیست و نخستین کسی است که وارد آتش می‌شود ( وسائل الشیعه باب ۸۲ )

 پیامبر اکرم : مردی که برای زنش آب می آورد اجر می برد ( کنزالعمال ۴۴۴۳۵ )

 مرد بخاطر لقمه ای که در دهان همسرش می گذارد اجر می برد ( المحجه البیضاء ۳ / ۷۰ )

 پیامبر اکرم : به عیالش خدمت نمی کند مگر صدیق یا شهید ( دومقام بسیار بالای معنوی ) یا مردی که خداوند می خواهد خیر دنیاو آخرت را به او بدهد و همچنین : بهترین شما کسی است که برای خانواده اش بهتر ازدیگران باشد ( بحار ۱ / ۱۳۲ و ۱۶۴ و ۵ / ۷۹ و ۲۶۸ و همچنین نهجالفصاحه ص ۳۱۱ )

پیامبر اکرم : نشستن مرد پیش عیالش بهتر است نزد خدا ازاعتکاف در این مسجد من ( تنبیه الخواطر ۲ / ۱۲۲ )

 شرم ندارید که زن را اول روز می‌زنید و آخر روز با او هم بسترمی‌شوید ؟ ( محمد العبقریه ص ۲۸۸ )

 البته روایات در مورد زنان و سفارش به حقوق ایشان بسیار زیاد است وآنچه آوردم فقط برای اشنایی با تفکر اسلامی در مورد زنان ، حقوق وجایگاه ایشان بود ، مطالعه ی بیشتر بر عهده ی دوستان خواهد بود .

موافقم(۰)مخالفم(۱)

برچسب‌ها, , , ,

+

۱۰ دیدگاه

 1. محمد

  on آذر ۲۸, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  سلام
  دستتان درد نکند
  کاش طرداً للباب، روایات شوهر داری را هم می آوردید که خانم ها فکر نکنند فقط زنداری ثواب دارد و فکر نکنند که حق دارند شوهرانشان را آزار دهند.
  خدا خیرتان دهد و عاقبت بخیرتان فرماید.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 2. حسین

  on دی ۲, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین وصلی الله علی محمد واله الطیبین الطاهرین ولعنت الله تعالی علی اعدائهم اجمعین لاسیما اللات والعزی وابنتیهما علیهم اللعن والعذاب الالیم والمهین والشدید…………اما بعد یک نکته اینکه شما سایت عزیز عمل صدا وسیما را تکرار نکن که روایاتی که برای احتچاج خصم نیست مثل روایات اخلاقی را میاورند از کتب معاندین حضرت حیدر سلام الله علیه مثل کنزل العمال ظلمانی فاسق هندی یا دیدم از کتاب از کتاب ابن ماجه ملعون اورده بودند برای مسائل اخلاقی این تر ویج کتب ضلال است ویک نوع خوش بینی وانس برای جوانان شیعه با این کتب دشمنان وغاصبین وقاتلین حق زهراء بتول سلام الله علیها ایجاد میکنند شما کافیست این کتاب کنزالعمال فاسق هندی را ببینید که چطور از قتله حضرت زهراء مرضیه سلام الله علیها وعلی اعداء ها اشد العذاب الالیم دفاع میکند این خیانت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است وقطعا حضرت را اذیت میکند این کار وخدای ناکرده موجب غضب ایشان میشود شما راه بزرگان فقها وزعمای شیعه را امثال مجلسی وشیخ مفید و علامه حلی قدس الله اسرارهم را ادامه دهید .اما نسبت به متن بالا اینکه بله او باید از زنان بد بگوبد چرا که کاری با زن ندارد همان شاهد بازی او را بس است

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 3. ناشناس

  on دی ۸, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  ...
  اسم مولوی رو که میاری دهنتو آب بکش ...

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 4. شاهین

  on دی ۹, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  با سلام، اگر با ناهمدلی سراغ برخی آیات و روایات در باب زنان برویم نیز تصویر چندان خوشایندی بدست نمی آید...

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 5. ناشناس

  on اسفند ۱۴, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  زین للناس حق آراسته است زآنچه حق آراست چون دانند جست
  چون پی یسکن الیهاش آفرید کی تواند آدم از حوا برید
  آنکه عالم بنده گفتش بدی کلمینی یا حمیرا می زدی
  پرتو حق است آن معشوق نیست خالق است آن گوئیا مخلوق نیست
  (مثنوی - مولانا )

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 6. 3NeshaneH

  on اسفند ۱۵, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از مطلب خوبتون لطفا از سایت ما دیدن کنید
  http://www.3neshaneh.com

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 7. شکوه

  on اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ - پاسخ دادن

  بیشتر از این هم نمیتونید بفهمید از جناب مولانا! بیچاره ها خب چیکارتون بکنیم
  گفت پیغامبر که زن بر عاقلان
  غالب آید سخت و بر صاحب‌دلان

  باز بر زن جاهلان چیره شوند
  زانک ایشان تند و بس خیره روند

  مهر و رقت وصف انسانی بود
  خشم و شهوت وصف حیوانی بود

  پرتو حقست آن معشوق نیست
  خالقست آن گوییا مخلوق نیست

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۴:۱۶ ب.ظ:

  با سلام

  متاسفانه تعصب روی اشخاص و بزرگان باعث می شود حق را نبینید در سالهای اخیر انحرافات ملای رومی که مولای شماست در فضای وب فراوان بیان شده است و شما با یک جستجوی ساده انحرافات و کفریات این فرد را کاملا از کتب خودش مطالعه فرمایید از صوی گری و سنی گری تا شیطان پرستی و کفریات دیگر وجعل حدیث لطفا تحقیق کنید وتعصب از روی اشخاص بردارید

  مثلا
  http://www.shereno.com/post-8667.html
  http://antisoofian.parsiblog.com/Archive/%D9%86%D9%82%D8%AF+%D9%85%D9%88%D9%84%D9%88%D9%8A+%282%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA%29/
  http://sajadgohari.persianblog.ir/page/13

  آیا باور می کنند مولوی از شیطان دفاع کرده و سجده نکردن شیطان به پیشگاه خداوند را در مورد انسان به خاطر عشق به خداوند تلقی کرده؟ » وی می گوید :

  ترک سجده از حسد گیرم که بود آن حسد از عشق خیزد نه از حجود
  هر حسد از دوستی خیزد یقین کِی شود با دوست غیری همنشین

  (مثنوی معنوی/دفتر دوم/ص۳۲۴ )

  که این مطلب مخالفت صریح با فرآن کریم است که درقرآن آمده :
  « واذ قلنا للملائکه اسجدوا لآدم فسجدوا الاّ ابلیس ابی واستکبر و کان من الکافرین » (بقره۳۴) و ما در بحث اعتذار ابلیس یا حب شیطان و همچنین مدافعین ابلیس در تصوف به آن پرداختیم.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 8. محقق

  on شهریور ۲۶, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

  البته من که خودم زن هستم بگم برخی زنان واقعا روانی و شرورند.. اما بلاهای جهان بیشتر از ناحیه اقایونه نه زنها... مثلا تحریم ایران دست زنان نبوده... جنگ عراق را صدام شروع کرد.. فرقه منافقین را رجوی درست کرد .... سایتهای پورن را مردان راه انداخته اند.... فقط از حق نگذریم جنگ جمل را عابشه راه انداخت

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.