۱۶

تصوف / نقدعرفان

حمله آیت الله نوری همدانی به مولوی وعطّار

خرداد ۹, ۱۳۹۰ در ۵:۵۱ ب.ظ توسط

آیت الله نوری همدانی، یکی دیگر از مراجع در قم مولوی را مورد حمله قرار داده است.
آقای نوری همدانی ابتدا در دیدار با مسئولین هماهنگ کننده سازمان تبلیغات سراسر کشور گفت: «کتاب شعر مولوی از نظر ادب و تمثیل قابل استفاده است، ولی در این کتاب انحرافات بسیاری وجود دارد که با اصول و عقاید ما همخوانی ندارد و سبب منحرف شدن جامعه میشود. »
وی مولانا جلالالدین را شاعری منحرف معرفی کرده و گفت: « مولوی بینش درستی نسبت به اهل بیت نداشت و برخی از آثار او از اندیشه های انحرافی سرچشمه گرفته است. »
ایشان یکی از دلایل منحرف خواندن مولوی را این دانسته که « مولوی کلمه مولا را در روایت من کنت مولاه فهذا علی مولاه به معنای دوست می گیرد در حالیکه در تفکر شیعی به معنای سرپرست و زعامت جامعه است. »
وی بـا اعتراض بـه بـرگزاری کنگـرهی مـولـوی شناسی در تهران و تبریز گفت: « مراسمی که برای مولوی در چند روز اخیر بر پا شد، برای پیامبر و ائمه اطهار برپا نمی شود».
آیت الله نوری همدانی، روز چهارشنبه ۹ آبان۸۷ نیز در حین برگزاری درس خارج فقه، بار دیگر مولانا جلال الدین را مور تهاجم قرار داد و گفت: « بعضی چند صفحه از مثنوی را خواندهاند و تصور کردهاند که کتاب خوبی است، اما اگر با دقت آن را مطالعه کنند با لغزشهای فراوانی مواجه خواهندشد. »
وی گفت: « ملای رومی، شاعر بسیار قوی است و در تمثیل خیلی مهارت دارد، اما نمیتوان مثنوی را به کسی داد تا از راهنماییهای آن استفاده کند. »
آیت الله نوری همدانی در توضیح دلایل منحرف خواندن مولوی، این بار با اشاره به تمجید مولوی از منصورحلاج گفت: « این در حالی است که در جلد پنجاه و یک بحارالانوار توقیعی از امام عصر در انتقاد از حلاج آمده است. »
وی علاوه بر مولانا جلالالدین، شاعرانی چون شیخ فریدالدین عطّار نیشابوری را مورد نقد قرار داد و گفت: « در کتاب تذکره الاولیاء شیخ عطار، با عبارتهای پر آب و تاب، برای صوفیها چهره سازی شدهاست و برخی چون، بایزید بسطامی، ذوالنون مصری و منصور حلاج را از ائمه علیهم السلام نیز بالاتر دانستهاند. »
آیت الله نوری همدانی، در ادامه ی سخنانش با انتقاد از رواج صوفیگری در کشور،  دراویش را از جمله دشمنان امام شیعه معرفی کرد و گفت: « در روایات به نقل از ائمه آمده است که صوفیها، دشمنان ما هستند. »
وی همچنین مدعی شد: « سلاطین جور و جباران روزگار مانند هارون الرشیدها و پادشاهان صفویه برای کسب وجههی دینی خود به تقویت صوفی­ها و ساختن خانقاهها روی آوردند. »
‌آیت‌الله‌ نوری همدانی علّت اصلی مخالفت خود با برگزاری کنگره مولوی شناسی و انتشار آثار مولانا را نیز پنهان نکرد و با بیان اینکه « مولوی، صوفی و سنّی است »، گفت: « او ] مولوی [، ابوطالب ] عموی پیامبر اسلام [ را کافر و مشرک میداند و در اشعار خود، ماجرای غدیرخم را لوث کردهاست. »

سخنرانی های ایشان درآبان۸۷

موافقم(۰)مخالفم(۱)

برچسب‌ها, , ,

+

۱۶ دیدگاه

 1. علی سرافرازاردکانی

  on آبان ۱۵, ۱۳۹۰ - پاسخ دادن

  سخنان را گوش کنید وبهترین ان را انتخاب کنید.هیچ مرد وزن مومنی را نرسد که چون خدا ورسولش به کاری حکم دهند اختیاری داشته باشند.القاب زشت به یکدیگرندهید شاید ان ازدیگری بهتر باشدواگرتوبه نکنید ازستمکارانید.قران شرح وبیان هرچیز است.وبرکسانی که نمی اندیشند پلیدی راقرار می دهد.چیزی را که بدان علم نداری دنبال نکن .همان طور که اشکار می شوددرگفتار هم صحیح وجوددارد وهم اشتباه وجود داردلکن درهمه حال صحیح ان را باید انتخاب کردتا موجب زیان نشود.دراین راستا نباید به یکدیگرالقاب زشت داده شود.وقتی درگفتار صحیح واشتباه وجود داشته باشددر نوشتار هم وجوددارد لکن اشتباهات را باید با نقد علمی اصلاح کرد به طوری که بسیاری از کتب رایج دارای اشتباهات می باشند.دراین راستا قران کریم اشتباهات را اصلاح میکند.مثلا خداوند متعال به رسول اکرم(ص) می فرماید:وکیل ونگهبان مردم نیستی بلکه مامور به ابلاغی.یامی فرماید:خدا ولی مومنین است وولی کافران طاغوت است.یا قران کریم می فرماید :پیوسته به عدالت قیام کنید وبه انچه امر شده استقامت کنید.باتفکر اشکار می شوددانش جامع اسلام درسطح جهان وجودندارد وبسیاری از خلاف اسلام با تصوراسلام درجهان رایج است که باید ازطریق قران کریم اصلاح شود تا دین ملل جهان دین اسلام شود.ان شائلله تعالی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد لابلخی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۹:۱۲ ق.ظ:

  خوب که چی؟
  جلاد الدین رومی درست می گه یا آیت الله نوری همدانی صحیح می
  فرماید ؟
  لطفاً موضع خود را روشن کنید .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  امین پاسخ در تاريخ بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۲ ق.ظ:

  معلومه، در مجموع سخنان و آثار، مولوی راست تر میگه و آیت الله نوری همدانی زیاد صحیح نمی فرمایند اگر بغیر از فقه که کم مرتبه ترین علم اسلامی است علم دیگری نباشد.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  امین پاسخ در تاريخ بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۳ ق.ظ:

  ببخشید اصلاح می کنم
  علم دیگری باشد.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ آبان ۹ام, ۱۳۹۳ ۴:۵۴ ب.ظ:

  kohe zeyadi mekhore

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 2. علی سرافرازاردکانی

  on آبان ۱۵, ۱۳۹۰ - پاسخ دادن

  با پژوهش به عمل اورده هیچیک از فرق،گروهها ومذاهب اسلامی دارای دانش جامع اسلام نیستند وبسیاری ازخلاف اسلام درهمه گروهها رایج است لکن خود به ان دانش ندارند.که باید به صورت موضوعی از طریق قران کریم اصلاح شود.مثلا خداوند متعال درقران کریم می فرماید:روزی همه موجودات عالم رادر چهارروز تنظیم کردیم.مفهوم ان است که رزق احاد مردم به زمان است .یا می فرماید:زمین را گسترانیدیم وچه نیکو گستراننده ایم.ومی فرماید:زمین خدا وسیع وبسیار وسیع است.ومی فرماید:زمین راجامع حوائج خلق افریدیم.ومی فرماید:اب مورد نیاز بشروچهار پایان رااز اب باران تامین می کنیم.باتدبر اشکار می شود خداوند متعال نیاز جامع احاد بشررا به زمان تنظیم فرموده لکن دانش ان درهیچیک از فرق ومذاهب وجودندارد که باید ازطریق قران کریم به ان اشنا شوند.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  سید علی علوی فاطمی پاسخ در تاريخ آذر ۸ام, ۱۳۹۰ ۲:۳۲ ب.ظ:

  بچه کوچولو قرآن بدون امام معصوم به تو سود نمی دهد حضرت امام صادق علیه السلام می فرماید:
  می دانید چرا از قرآن چیزی نمی فهمید زیرا خداوند دوست دارد که شما برای دریافت مفاهیم قرآن به ما محتاج بوده و به در خانه ما بیایید.
  برای اطلاع بیشتر تو بجه کوچک که مانند سنی ها به قرآن چسبیده ای ( من قرآن را روی چشم خود می گذارم ولی به یقین می دانم که بدون رجوع به اهل بیت نبی قرآن به من سود نمی دهد و معتقد به کتاب الله و عترتی اهل بیتی هستم)می گویم که صاحب قرآن از قرآن مهم تر است و قرآن ما را به سوی او دعوت می کند به شرط آنکه در پرستش صاحب قرآن صادق بوده و شرط همراهی امام معصوم را با قرآن بپذیری.
  کلمه لااله الا الله حصنی و من دخل حصنی امن من عذابی به شرطها و شروطها و امام معصوم شرط آن است.
  حتماً باید زمانی که پیغمبر عزیز از دنیا می روند کسی را به جای خود بنشانند که تالی تلو ایشان باشد یعنی کاملاً مانند ایشان.
  دیگه حوصله ندارم وقتم را با تو تلف کنم برو چیز یاد بگیر و اینقدر شعار های بی فایده نده که بدردآخرتت نمی خوره.

  سید علی علوی فاطمی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد لابلخی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۹:۱۷ ق.ظ:

  شما هم حرف هایت بوی «حسبنا کتاب الله» می دهد .
  پیامبر فرمود که قرآن و اهل بیتش از هم جدا نمی شوند تا در حوض کوثر او را ملاقات کنند .

  شما اگر اهل بیت را رد کنید ، قرآن را هم رد کرده اید .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 3. محمدنوروزی

  on اردیبهشت ۸, ۱۳۹۱ - پاسخ دادن

  سلام
  آقای غرویان
  و آقای دینانی
  و آقایان فیلسوف
  که به همه چیز و همه کس نسبت نفهمی
  ظاهر گرایی
  پوپولیسم و
  از این اراجیف میدهند مودبند
  اما اگر ما بگوییم
  به دلایل منطقی زیر آقای غرویان فیلسوف نیست
  بلکه فلسفه دان است
  فلسفیدن نمیداند
  فلسفه آموز است

  فلسفه آموختنی نیست

  آقای غرویان میگه : فلسفه یعنی فکر
  بعد
  بعد
  خود همین آقا اگه یه نفر نقد کنه فلسفه رو
  بهش میگه تو فیلسوف نیستی بیا ازت امتحان بدایه الحکمه بگیرم
  تو فلسفه کجا خوندی ؟
  استاد ندیدی
  ببینم آقای غرویان که میگی فلسفه یعنی اندیشیدن
  که میگی فلسفه یعنی فکر یعنی تفکر یعنی تعقل
  خب مگه تعقل آموختنیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مگه برای اندیشیدن حتما باید بدایه دانست ؟؟؟؟؟؟؟
  از این رو من قائلم آقایان فلاسفه توهین کنند ترین آدم ها هستند نسبت به دیگران

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 4. سید امیر

  on خرداد ۱۲, ۱۳۹۱ - پاسخ دادن

  اقای نوری همدانی را چه رسد به اینکه در مورد بزرگان عرصه معرفت ابراز عقیده کند ! مگر وقتی کسی مرجع شد میتواند در همه چیز نظر بدهد ؟ نظر ایشان نهایتا در فقه و اصول پذیرفته است و لا غیر

  موافقم(۱)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 5. محسن

  on تیر ۲۱, ۱۳۹۱ - پاسخ دادن

  هر علمی حیطه خودشو داره والبته بعضی علوم به جهت کلی بودن موضوعشان احاطه و اشراف به علوم دیگر دارند،دوستان دقت کنند.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 6. زهرا

  on مهر ۱۰, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  افرین ...روحت شاد همدانی دوستت داریممممممممممممممم

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 7. کیا

  on آذر ۱۱, ۱۳۹۲ - پاسخ دادن

  دروغ گویی مولوی او را ماندگار کرد یا انحرافش!! اقایانی که خودتان را حق مطلق میدانید لطفا یک اثر داشته باشید که یک دقیقه بعد از خودتان ماندگار باشد

  موافقم(۱)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 8. ناشناس

  on آبان ۹, ۱۳۹۳ - پاسخ دادن

  اخ که چه بدبخت ادمی که اندیشه گرانشان اینانند پاره ای وقتی میخواهند خودی نشان دهند دست به کارهای میالایند که در حد وقوارهشان نیست جز نفهمیدن چیزی را که توان دریافتش را نداشته و جالب اینکه میخواهند انرا بدیگران حقنه ‌‍کنند برید چیزی یاد بگیرید بجای تحقیر مفاخر ایران زمین و تمسخر خود

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 9. محقق

  on شهریور ۲۶, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

  لعنت خدا بر مولوی بلخی رومی شاعر مثنوی.... لعنت بر طرفداران مولوی... لعنت بر نشر دهندگان افکار مسموم مولوی و مثنوی خوانان و سخنرانان مدح گوی مولوی... لعنت بر شبکهدو برنامه های گسترش مثنوی مولوی... لعنت بر تبرئه کنندگان مولوی ... اللهم العنهم جمیعا

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 10. امین

  on آبان ۱۰, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

  جناب محقق،حواست باشه ها؛ خیلی لعنت نفرست ممکنه کسی تو آنها باشه که فقط شعرهای درست مولوی را قبول داشته باشه نه همه ی افکار و شعرهای وی را

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.