۸۹

خبرها / دریافت فایل / نقدعرفان / نقدفلسفه

آقای صمدی مرجعی راکه دررساله اش وحدت شخصیه وجودرا ردکرده جاهل وعوام علماخواند+فایل صوتی

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۱ در ۴:۰۵ ب.ظ توسط

توهین هایی که معمولا اهل فلسفه وعرفان به فقها و مراجع  ودر حقیقت هرکه مخالف آنها باشد داشته اند ، کم نیست وکاملا مشخص است ولی به جای پاسخ منطقی واستدلالی شروع می کنند به توهین وخراب کردن مخالف! در این متنی که می بینید واز سخنان آقای صمدی است ایشان مخالفان را به کنایه از الاغ پایین تر آورد. علمای مخالف وفقهای عزیز که مستنبطین دین در زمان غیبت هستند را عوام علما وعلمای عوام خواند و درس نخوانده و جاهل نیز به آنها گفت .نمی دانم انسان باید چقدرمنحرف باشد که اینگونه به مرجعی که سالیان سال عمرش را درراه اسلام واحکام دین گذاشته جاهل بنامد.

قبل از هرچیزبه نکاتی پیرامون این بحث دقت کنید:

اولااگر آن مرجع هم در رساله اش فرموده کسی که خدارا آسمان وزمین می داند نجس است مگر خلاف واقع است این را که هر بچه شیعه ای میداند بحث در مصداق این افراد است که که اگر فلاسفه وعرفا واقعا اینگونه نیستند چرا به خود گرفته اند واینهمه عصبانی شده اندپس معلوم میشود چه کسانی به این عقیده قائل اند.

ثانیا اگر میخواهید جواب کسی را بدهید اینهمه توهین وعوام ،جاهل و.. خواندن طرف مقابل چه معنا دارد

ثالثا شما چرا باخود کسی که این را گفته استدلالهای خود را بیان نمی کنید ودر بین مردم ودیگران این را می گویید

رابعا شما چه مقدارفقه وکلام ومبانی واصول اجتهاد را میدانیدوچند کتاب دراین باره نوشته اید که دراین مورد اظهار نظر می نمایید لطفا جناب آقای صمدی سه یا چهارکتاب خود را درباره احکام عملی اسلام که وظیفه مومنین در زمان غیبت می باشد نام ببرید

خامساآیادر عصر غیبت آقا امام عصر عج الله تعالی فرجه مردم به فقها رجوع داده شده اند یا فلاسفه وعرفاکه شما اینگونه اظهار نظر درباره این مرجع عظیم الشان می کنید؟

سادساشما چرا مردمی را که مقلد مرجعی هستند که با تحیقیق ان را انتخاب کرده وتقلید میکنند توهین می کنید این مردمی که با اخلاص روبه نائب عام امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف می آوردبیچاره مردم می نامید.

…خاطره ای است از یک بزرگ مردعارف نمی دانم جناب ملاحسینقلی همدانی بود یاجناب آقا سیدعلی قاضی شایدجناب ملاحسینقلی همدانی ، نمی دانم یکی از آقایان دریک جلسه ای کنار ایشان هم غذاشدوغذا نمی خور از منزلشون به ایشان گفت شما چرا غذا نمی خوری گفت که منزل شما هست وشما قائل به وحدت وجود هستی از این بیچاره مردم که حرف حالیشان نمیشه  ویک سری از علمای عوام وعوام علما که متاسفانه جان را اینها به لب می آورندوالاعوام الناس سخت نیست کارشان آنها بیچاره هاکه خیلی حرفی ندارن میگن آقای ما ایجوری گفته آنها که حالیشون نمیشه امان از این متاسفانه عوام علما وعلمای عوام که به عنوان عالم است اما دردرون در متن عوام است عالم نیست حرف نشنیده درس نخوانده کارنکرده  وحقیقتاکارنکرده عوام علما از این عوام علما شنیده بود وحدت وجودی ها نجس انداینها پاک نیستند چرا برای اینکه اینها می گویند خدا یعنی زمین ومتاسفانه در یکی از این رساله ها دیدیم که ، رساله هایی که اخیرا بین مردم است دیگه حرف را می گوییم تو رساله آقا آمده که اینهایی که قائل به وحدت وجود هستند اینها نجس اندازاینهاهم اجتناب کنیدچرا که اینها می گویند خدا یعنی زمین خدا یعنی آسمان خوب آقای عزیزکی همچنین حرفی زده تو اینجوری نوشتی چرا اینقدر جاهلی تو کدام عارف می خواهد مثلا بگویدخدا یعنی زمین خدا یعنی آسمان کی گفته؟ بعد آن بزگوارگفت چرا غذانمی خوری بله شما قائل به وحدت شخصی وجود هستی وشما نجس هستید فرمود که یعنی ما می خواهیم بگوییم خدا یعنی درخت یعنی تو تو به یک الاغ هم نمی ارزی تا من خدا را به بیارم غذاتو بخور از این کج فهمی ها نکن…

مشاهده فیلم

 

دریافت فایل صوتی فقط باحجم ۶۲۵ کیلو بایت

موافقم(۱)مخالفم(۴)

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

+

۸۹ دیدگاه

 1. آنتی صوفی

  on اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۱ - پاسخ

  بله این از حربه های اصلی اهل عرفان و فلسفه است!!!جالب اینکه این آقایان مدام برای فرار از اعتراض مخالفانشان شعار اخلاق سر می دهند!!!
  آقای حسن زاده در کتاب "پندهای حکیمانه" با افتخار همین قصه خر نامیدن آن مخالف وحدت وجود را به عنوان پندی حکیمانه! از ملکی تبریزی نقل می کند!!!
  از آنطرف در همان کتاب با شعاری صلح کلی می گوید: با همه مهربان باش!!!
  از ایشان می پرسیم:پس چرا شما و سران عرفان و فلسفه و حتی شاگردانشان اینقدر با مخالفان خود از فقها و متکلمان و...نامهربان هستید؟؟؟!!!و آنها را خر می نامید؟؟؟!!
  جناب حسن زاده و صمدی شما که صراحتا در ممد الهمم و سایر آثارتان "خدا را عین هر چیز" می دانید چرا به کسی که به این مطلب اعتراض می کند می گویید تو خر هستی و حرف ما را نفهمیدی؟! ما نگفتیم همه چیز خداست!!!
  بابا بی انصافها!بالاخره ما دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟!

  موافقم(۰)مخالفم(۲)

  [پاسخ]

  محمدنوروزی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۲ ق.ظ:

  آخ آخ آنتی صوفی عزیز حرف دل ما را زدی
  رفتم سر کلاس استاد میگفت ابن عربی سنی است اما شما نباید باب علم و معرفت را به خودتان ببندید شما نباید در علم و دانش و تفکر و فلسفه تعصب داشته باشید
  آری ابن عربی سنی است اما معارفش را بروید یاد بگیرید تا
  انسان کامل و جامعی بشوید و همه اندیشه ها را بیاموزید
  استاد میگفت بچه ها هر کدامتان یک فیلسوف یا عارف رو بیایید کنفرانس بدید
  یکی خیام
  یکی حافظ
  یکی یکی سعدی و مولوی
  هر کس یه عارف و فیلسوف و صاحب اندیشه ای رو بخونه
  یکی امام خمینی
  یکی علامه حسن زاده
  یکی جوادی آملی
  رفتم گفتم استاد
  حالا که شما میگید ما باب علم رو به روی خودمون نبندیم
  اجازه میدید من بیام فیلسوف بزرگ معاصر علامه حکیمی رو کنفرانس بدم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نه نه نه
  من مخالفم
  آقای دینانی هم که استاد منه به شدت مخالفه
  اصلا سراغ این ها نرید
  گفتم استاد مگه نگفتید که ما باب علم رو به روی خودمون نبندیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مگه نگفتید سراغ ابن عربی سنی بریم
  حالا علامه حکیمی هم فیلسوفه
  هم شیعه است
  چرا نریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  و استاد که دستش رو شده بود
  و همیشه میگفت با همه مهربان و خوب باشید
  با خشم گفت : اگه الان سر کلاس آقای دینانی بودی یه چک محکم حواله ی شما میکرد شرحش رو توی وبلاگم آورده ام توی همون پست طنز ابن عربی خدا نبود
  خلاصه آقای آنتی صوفی عزیز جانا سخن از قعر قلب ما میگویی

  موافقم(۰)مخالفم(۲)

  [پاسخ]

  همزه پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۶ ب.ظ:

  شما اصلا جز عقلا نیستید اشتباه امدید مثل اینکه گله تون و گم کردید هیش هیش

  موافقم(۰)مخالفم(۳)

  [پاسخ]

  يا مهدي ادركني پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۸:۲۹ ق.ظ:

  بی ادب

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 2. علی 68

  on اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۱ - پاسخ

  با تشکر از سایت پر بار شما که دید حقیر را نسبت به خیلی مسائل باز کرد.

  موافقم(۰)مخالفم(۱)

  [پاسخ]

  صدرا پاسخ در تاريخ خرداد ۴ام, ۱۳۹۱ ۷:۱۶ ب.ظ:

  جانا سخن از زبان ما میگویی

  موافقم(۰)مخالفم(۱)

  [پاسخ]

 3. ح.د

  on اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ - پاسخ

  باسلام . بنده علی رغم آن که به دعاوی فلاسفه اعتقادی ندارم اما روش شما را در مخالفت با فلاسفه غیر شرعی ، غیر علمی و در مجموع به نفع فلاسف میدانم .
  ۱-رویکرد شما در مواجهه با فلسفه و فلاسفه یک رویکرد غیر فرهنگی است . این که دائم در کلمات دیگران وسخنان این فیلسوف و آن دیگری بچرخیم (آن هم در منابر و نه در کتب علمی ایشان )تا چیزی برای مچ گیری پیدا کنیم و از سوی دیگر در سخنان بزرگان از مخالفین فلسفه ،تمام تلاش خود را به کار گیریم تا شاید دلیلی بر تکفیر بیابیم و بعد آن را همانند پتکی بر سر هر فیسوفی فرو آریم واز این پیروزی غره و سرمست بر خود ببالیم ،این رویه ،رفتاری ناپسند ، مصداق تام مراء و حقییتا مضر به ترویج فکر ناب شیعی است .
  ۲- به راستی اگر در کلمات این آن گشتیم و اهانت به فقها و مراجع را از جانب فلان آقا به اثبات رساندیم و هر روز و هر روز بر این امر اصرار ورزیدیم ، آیا حریم فقه و دین را پاس داشته ایم یا آنکه باب جسارت را گشوده ایم ،‌ خود به آن دامن زده ایم و به مرور آن را به یک رویه عادی و آسان تبدیل کرده ایم .
  ۳- بسیاری از فلاسفه شیعه ، خود در زمره فقهای بزرگ نیز بوده اند و هستند . آیا شما گمان کرده اید با ساده سازی یک نزاع دقیق و پیچده علمی به یک جدال عامیانه و عمومی ، به آسانی می توان حکم بر کفر و نجاست این افراد صادر کرد . اگر جسارت به حریم بزرگان نبود برخی از این عزیزان را نام می بردم تا روشن شود چگونه فقهای مخالف فلسفه خود به پاس داشت این عزیزان پرداخته اند و صد البته این تکریم به معنای پذیرش اعتقادات فلاسفه نیست ولی حتما و حتما نفی کفر و ارتداد است.آیا گمان کرده اید با ساده سازی یک نزاع علمی و دقیق ، دیگر حریمی برای فقه و دین می ماند . یقینا اگر شما باب جدال و جسارت های بزرگ را گشودید دیگر منتظر حفظ حریم فقها هم نخواهید بود .
  ۴- خود بهتر از بنده می دانید که در میان بزرگان ، دعاوی فلسفی، مخالفان و موافقان بسیاری دارد و این موافقت ها و مخالفت ها دلیل بر صحت و یا بطلان نیست بنابراین بهتر است در این سلسله مباحث ، بر اساس یک مشی علمی به طرح متقن دعاوی و نقض آن ها پرداخته شود و تا حد امکان از امور حاشیه ای ، سبک ، غیر شرعی و غیر علمی صرف نظر نمایید . البته ناگفته نماند که علمی نمودن فضای عمومی سایت حتما مخاطبانی را که در صددند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند از شما میراند اما بی تردید خیل بزرگی از متخصصان اهل فن را به سوی شما جذب می نماید و مطمئنا چنین فضایی می تواند گفتمان ساز باشد و به تفاهم جمعی منجر شود.

  موافقم(۳)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  کریم پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۱ ۲:۲۰ ب.ظ:

  شما معلوم است زیادروایت وحدیث نمی خوانید

  «اِذََا رَأَیْتُمْ أَهْلَ الرَّیْبِ وَالبِدَعِ مِنْ بَعْدِی فَأَظْهِرُوا البَرَاََءَهَمِنْهُمْ وَ اَکْثِرُوا مِنْ سَبِّهِمْ وَالْقَوْلَ فِیهِمْ وَالوَقِیعَهَ وَ بَاهِتُوهُمْ‏کَیْلاَ یَطْمَعُوا فِی الْفَسَادِ فِی الاِسْلاَمِ وَ یَحْذَرُهُمُ النََّاسُ وَ لاََیَتَعَلَّمُوا مِنْ بِدَعِهِمْ یَکْتُبِ اللََّهُ لَکُمْ بِذََلِکَ الْحَسَنَاتِ وَ یَرْفَعْ‏لَکُمْ بِهِ الدَّرَجَاتِ فِی الْآخِرَهِ.»

  هرگاه پس از من شبهه افکنان و بدعتگذاران را دیدید،آشکارا از آنان، دوری جویید، زیاد از آنان بدگویی کنید وبه آنان بتازید و متّهمشان کنید، تا از تبهکاری در اسلام‏منصرف شوند و مردم از آنان حذر کنند و بدعت‏هایشان رایاد نگیرند. [آنگاه‏] خداوند در ازای این کار به شما پاداش‏می‏دهد و مقامتان را در آخرت بالا می‏برد
  اصول کافی، ج۲، ص۳۷۵، بحار الانوار ج۷۲ ص۱۶۰

  موافقم(۱)مخالفم(۳)

  [پاسخ]

  جیم اصفهانی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۴:۱۳ ق.ظ:

  متکلمین کاملا علمی و با برهان در مقابل فلاسفه ایستاده اند شما باید مباحث علامه میلانی-روحی فداه-را دنبال کنید.حتما نظرتان عوض می شود.

  موافقم(۰)مخالفم(۳)

  [پاسخ]

 4. محمدنوروزی

  on اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ - پاسخ

  با سلام و احترام خدمت همه ی دوستان برهان نیوزی و آنتی فلسفی و ضد تصوف و بدعت و ................
  سلام
  با مطلب جدیدی و جالبی با عنوان

  توطئه ی استمعاری انگلیسی صدرایی کردن انقلاب اسلامی

  به روز هستم
  منتظر نظرات جالب همه ی شما هستم
  امیدوارم بهترین بهره ها را ببرید
  و با آگاهی از توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی
  در مقابلشان ایستادگی کنید .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 5. محمدنوروزی

  on اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ - پاسخ

  یعنی آقای صمدی برگشته به آقای مکارم شیرازی گفته الاغ هم نمی ارزی ؟؟

  خدایا چرا علمای ما اینگونه همدیگر را مورد شماتت و لعن و نفرین و تهمت و توهین و تحقیر قرار میدهند
  به آقای مکارم مرجع بزرگ شیعیان

  موافقم(۰)مخالفم(۲)

  [پاسخ]

 6. admin

  on اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ - پاسخ

  با سلام خدمت شماکاربرگرامی

  بارهادر این سایت تصریح شده از زبان اهل فلسفه وعرفان تصریح شده آنها آسمان یا زمین را خدا نمی دانندبلکه کل اشیا باهم خداست نه تک تک اشیاه واین مغالطه وسفسطه ای بیش نیست شما ابتدابا دقت مقالات سایت رامطالعه کنید وبا پی گیری شبهات خود را برطرف کنید

  (من نگفتم: "این سگ خداست". من گفتم: "غیر از خدا چیزی نیست"... وجود بالاصاله و حقیقه الوجود در جمیع عوالم... اوست تبارک و تعالی!) روح مجرد، حسینی ‌تهرانی، ۵۱۵.

  (واجب الوجود کل الاشیاء، لا یخرج عنه شیء من الاشیاء: واجب الوجود همه چیزهاست، هیچ چیز از او بیرون نیست). ملاصدرا، اسفار، ۲ / ۳۶۸٫
  (إن العارف من یری الحق فی کل شیء بل یراه عین کل شیء.
  عارف کسی است که حق را در همه چیز ببیند؛ بلکه عارف او را عین هر چیز می‏بیند). فصوص الحکم، ابن‏عربی، ۱۹۲، (خ ، عین) شرح قیصری، ۹۶٫
  آنان که طـلـب‏کار خدایــید خـدایید بیـرون ز شما نیست شمـایـید شمایید
  ذاتید و صفاتید و گهی عرش و گهی فـرش در عین بقایید و منزه ز فنایید (مولوی)
  (معیّت حق سبحانه با بنده نه چون معیّت جسم است با جسم، بلکه چون معیّت آب است با یخ، و خشت با خاک). روجی، شمس الدین محمد: مجله معارف، ش ۴۴٫
  و....

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  صدرا پاسخ در تاريخ خرداد ۴ام, ۱۳۹۱ ۷:۲۶ ب.ظ:

  چرا مثه کپک سرتون زیر برف کردید.
  مگه با پاشیدن خاک به خورشید اتفاقی میفته

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 7. علی 68

  on اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ - پاسخ

  همه چیز از أن موقع شروع شد که ابوحنیفه (علیه العنه و العذاب ) به دستور منصور دوانیقی (لعنه الله علیه) علم کثیف فلسفه را از یونان ، به منظور مقابله با امام صادق (صلوه الله و سلامه علیه ) وارد جامعه اسلامی کرد.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 8. منتظرظهور

  on اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۱ - پاسخ

  مناسب است صفحه ای برای اعلام محکومیت کلمات این شخص و اعلام حمایت از حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته) در برهان نیوز ایجاد شود تا ارادتمندان به این مرجع عالیقدر به طور خاص اعلام نظر نمایند!
  آقای صمدی اجازه ندارند نسبت به حریم مرجعیت زبان به هتاکی و جسارت بگشایند!
  ایشان اخیرا هرچه به زبانشان می آید می گویند آنوقت از آقای مکارم طلبکار هم هستند؟؟؟
  قاتلین ائمه(علیهم السلام) را که اهل بهشت کردند!!!
  شمر هم که از شیعیان زودتر وارد بهشت کردند!!!
  حالا هم که در کمال بی شرمی به این مرجع عالیمقام جسارت می کنند؟؟؟
  لطفا معترضان محکوم کنند! حریم مرجعیت مورد جسارت قرار گرفته!

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۱:۵۵ ب.ظ:

  تندنروداداش به اسم اعظم خداکه فهم ودرک حقایق الهیه ی عرفان رونداریدوقبول نمیکنیدایشون اهانت نکردن نظرشون اینه که آقای مکارم(دام ظله)کم سوادن جهل یعنی عدم علم(علیکم بالمنطق)بعدچطورشمامقابل آقای وحید(دام ظله)که به ایشون گفتن بیسوادوگفتن هرکی میگه فلان جورعزاداری نکنیدغلط کرده(منظورشون آقای مکارم(د ظ)بود)موضع نمیگیرید.بخاطرخداتعصب روکناربزارید

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۸ام, ۱۳۹۱ ۹:۳۹ ب.ظ:

  ای عارف واصل خدا به امام حسین قسم از روی عناد از این صمدی املی دفاع می کنید خدا رو هزار مرتبه شکر حضرت آیت الله محمد باقر شیرازی جواب بسیار کوبنده ای به صمدی آملی دادند در ضمن می توانید در سایت شیعه نیوز تبعات حرف هایی مثل شمر به بهشت می رود رو دنبال کنید .... آقای وجید به این حجه الاسلام خاتمی
  گفته بود نه به آیت الله مکارم ...
  علی الاطلاق فرمودند جاهل ... جاهل یعنی لات ، لوطی ، نادان این چه جور حرف زدن با یک مرجع تقلید هستش ؟؟ عوام علما یعنی چی ؟ امثال صمدی آملی باید جواب امام زمان را به حتم بدهند
  اون داستان الاغ رو هم که انتهای قضیه رو به آقای مکارم حمل میکنند و چند بار تکرار می کنند می گویند تو غذایت رو بخور ..تازه این داستان هم مربوط به آیت الله شاه آبادی هستش نه ملاخسینقلی همدانی ....

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  وحید از نوشهر پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۱ ۶:۵۸ ب.ظ:

  مهدی ممنون از حرفای بجات...
  اینا فهمشون همین قدر که عرفانو نمیفهمن و به آقاصمدی و علامه حسن زاده توهین میکنن!!! درسای تئوری حوزه رو خوندن وتوقع دارن حرفها و منظور عرفارو درک کنن...
  اینا دنبال چیزای دیگه ابی هستن که بعد ۱۵سال این حرفارو پیش کشیدن وجاهل هستن

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 9. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  بنام حضرت هو آقای مدیر سایت ازمطاله ی کمتون متاسفم کدوم عارف میگه خدا زمینه؟عرفامیفرمایندکه هرچیزی جلوه ی اوست ودرمقابل حضرت اقدس وجودی نداردبلکه حقیقت زمین ذات خداست یعنی خدادرهمه چیز وهمه جا هست من جمله زمین پس کسی نگفت خدازمین است.ثانیاآن مرجعی که این موضوع ساده را(عرفامیفرمایندکه هرچیزی جلوه ی اوست ودرمقابل حضرت اقدس وجودی نداردبلکه حقیقت زمین ذات خداست یعنی خدادرهمه چیز وهمه جا هست من جمله زمین)نفهمدوتوهم بزندکه عرفاگفته اندزمین خداست معلوم است جاهل وعوام است درضمن جاهل یعنی کسی که عالم نیست پس آقای صمدی به کسی توهین نکردند.ثالثاچراآن مرجع شماعلنی گفتند؟دلیل آقای صمدی برای علنی فرمودنشان اینست که مردم را براه درست اهل بیت هدایت کنند.رابعابحث سروحدت وجوداست چه ربطی به کتب فقهی وکلامی دارد؟خامسااینکه ربطی نداشت اگرهم به فقهارجوع داده شده باشندبایدسراغ اعلم آنهارفت درضمن فقه حلالو حرام رامشخص میکنداماراه ریزودرست اهل بیت راعرفایعنی عرفان رابطه ی مستقیم بافقه دارد.سادسااستدلال شدکه چرا آن مرجع عالم نیست(چون فرمایش عرفاراچیز دیگری فهمیدند)پس مردمی که ازجاهل تقلید کنندبیچاره اند دیگه

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۵۷ ق.ظ:

  باسلام خدمت کاربرگرامی

  ۱-شما نیز مانندفلاسفه وعرفا بحثتون را با توهین وبی سوادی وکم مطالعه ای به طرف مقابل آغاز کردیدو بنده نیز متاسفم که اینگونه روش اساتید شما برشما اثر گذاشته.
  ۲-فلاسفه وعرفا نمی گویندزمین خداست آسمان خداست بلکه می گویندهمه عالم خداست وتک تک حصه ذات بسیط الحقیقه کل الاشیاء
  نمونه ای ازسخنان آنها:
  (من نگفتم: “این سگ خداست”. من گفتم: “غیر از خدا چیزی نیست”… وجود بالاصاله و حقیقه الوجود در جمیع عوالم… اوست تبارک و تعالی!) روح مجرد، حسینی ‌تهرانی، ۵۱۵.

  (واجب الوجود کل الاشیاء، لا یخرج عنه شیء من الاشیاء: واجب الوجود همه چیزهاست، هیچ چیز از او بیرون نیست). ملاصدرا، اسفار، ۲ / ۳۶۸٫
  (إن العارف من یری الحق فی کل شیء بل یراه عین کل شیء.
  عارف کسی است که حق را در همه چیز ببیند؛ بلکه عارف او را عین هر چیز می‏بیند). فصوص الحکم، ابن‏عربی، ۱۹۲، (خ ، عین) شرح قیصری، ۹۶٫
  آنان که طـلـب‏کار خدایــید خـدایید بیـرون ز شما نیست شمـایـید شمایید
  ذاتید و صفاتید و گهی عرش و گهی فـرش در عین بقایید و منزه ز فنایید (مولوی)
  (معیّت حق سبحانه با بنده نه چون معیّت جسم است با جسم، بلکه چون معیّت آب است با یخ، و خشت با خاک). روجی، شمس الدین محمد: مجله معارف، ش ۴۴٫
  ۳-مرجع تقلیدوظیفه دارد در عصر غیبت آقا امام عصر(عج)انحرافات وبدعتها را بگوید وباید هم بگویدوکجای دین آمده در عصر غیبت رجوع کنید به عرفاوفلاسفه
  ۴-اتفاقابحت از عقاید وافکار یک فردکه آیا این عقیده کفر است یا اینکه یک فرد بااین عقاید مرتد می شودیا نه ویا نجس است ویا زنش به او حرام می شود و..در کتب فقهی بحث داردوشما باید مقداری از کتب فقهی را خوب خوانید در عروه وقتی به اینجا میرسد
  مرحوم سید محمّد کاظم یزدی قدس ‏سره در "عروه ‏الوثقی" وحدت وجودیان ملتزم به لوازم فاسد مذهبشان را نجس دانسته است. جمع کثیری از فقها و أعلام در حواشی خود بر عروه‏ الوثقی این فتوای ایشان را تأیید نموده، و بر آن تعلیقه و حاشیه‌ای نزده‏اند و البته اگر وحدت وجود عقیده سالمی بود هرگز ممکن نبود که التزام به لوازم آن موجب کفر و نجاست باشد. و بدون شک متخصص در فقه و کلام و عقاید عقلی و برهانی واقعی این بزرگوارانند نه کسانی که هیچ گاه از وادی فلسفه و عرفان بیرون نرفته¬اند، و جز قواعد خلاف عقل و برهان فلسفه و عرفان و تصوف هیچ نمی¬دانند، و خیال می‌کنند که تخصص در فلسفه و تصوف به معنای پذیرفتن آن¬هاست! و عدم تخصص هم به معنای باطل شمردن آنها! لذا هر کس را که مخالف با نظرات فلسفی باشد غیر متخصص! و هر کس را که فریفته فلسفه باشد بدون تأمل متخصص می‌شمارند!
  به طور کلی عالمان متخصص و اهل اجتهاد اقسام مختلفند:
  ۱) متخصص در فقه و اصول
  ۲) متخصص در فلسفه
  ۳) متخصص در فقه و اصول و فلسفه
  ۴) متخصص در کلام و معارف عقلانی مکتب وحی
  ۵) متخصص در کلام و معارف عقلانی مکتب وحی و فقه و اصول
  ۶) متخصص در کلام و معارف عقلانی مکتب وحی و فقه و اصول و فلسفه
  در مورد مسائل مورد بحث ما، تنها و تنها اظهار نظر سه گروه دوم اعتبار دارد، و اظهار نظر سه گروه اول هیچ اعتبار و ارزشی ندارد، و این در حالی است که تمامی افراد گروه دوم که نظرشان در مسائل مورد بحث ما دارای ارزش و اعتبار است مخالف با اصول و مبانی فلسفه می‌باشند، و متقابلا تمامی افرادی که مدافع مبانی و اصول فلسفه یا تصوفند در سه گروه اول جای دارند که نظرشان در این مورد اصلا دارای ارزش و اعتبار نیست.
  مسلم است که اگر کسی پیش از خواندن کلام و عقلانیت مکتب وحی و برهان و تصحیح اعتقادات، پیش استاد مدافع فلسفه شاگردی کند ناخواسته و نادانسته، مطالب نادرست آنها را پذیرفته، و مانند خود استاد فلسفه بار خواهد آمد، ولی اگر بعد از اجتهاد در کلام و عقلانیت مکتب وحی و برهان وارد فلسفه شود نه تنها نیازی به استاد فلسفه ندارد بلکه استاد اساتید آنها را هم درس می‌دهد و متوجه خطاهای فلاسفه، و حقایق برهانی مکتب انبیا در مقابل افکار بشری می‌نماید.
  مسلماً تمام فقها و علمای مکتب، خواندن فلسفه را برای کسانی که عقاید خود را بر اساس کتاب و سنت تصحیح نکرده‌اند حرام می‌دانند
  اما بعد از آن از این باب که پاسخ شبهات ایشان را بدهند برای برخی واجب هم می‌شود. مضافاً بر این که کسانی که این مطالب را شرک و کفر و ضلالت و گمراهی دانسته‌اند جناب خواجه و علامه حلی و... می‌باشند که خودشان استاد فن‌ میباشند.

  ۵-بازهم در پایان به روش اساتیدتان به مردم نیز توهین می کنید؟!مردمی که در عصر غیبت به وظیفه شان عمل می کنند.
  از شما عزیزگرامی می خواهم کمی بدون تعصب به تحقیق بپردازید

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 10. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  شمابااین فرمایش ملاصدرا(ره)مشکل دارید؟(واجب الوجود کل الاشیاء، لا یخرج عنه شیء من الاشیاء)واقعا به چه استدلالی وحدت وجودو رد میکنید.به استدلال تعصب داشتن به تفکیکیون؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم(۱)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 11. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  این هم روایت ازمعصوم برای اثبات عرفا:العلمایشربون من بحررحمت الله والحکمایغسلون فی بحررحمت الله والحلماعلی سفن النجات فی بحررحمت الله

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۱ ۶:۱۴ ب.ظ:

  بسمه تعالی
  باز هم امان از بی سوادی اهل فلسفه حداقل منبع حدیث را ذکر کنید ما در کلیه کتب روایی متقدم و متاخر شیعه سرچ کردیم چنین حدیثی نیافتیم

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 12. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  شماکه بنا برحرف خودتون میگین عرفازمینو خدامیدونن(اگر آن مرجع هم در رساله اش فرموده کسی که خدارا آسمان وزمین می داند نجس است مگر خلاف واقع است این را که هر بچه شیعه ای میداند )حالا که من این حرفارو عرض کردم شماگفتید(فلاسفه وعرفا نمی گویندزمین خداست آسمان خداست بلکه می گویندهمه عالم خداست وتک تک حصه ذات بسیط الحقیقه کل الاشیاء
  نمونه ای ازسخنان آنها:
  (من نگفتم: “این سگ خداست”. من گفتم: “غیر از خدا چیزی نیست”… وجود بالاصاله و حقیقه الوجود در جمیع عوالم… اوست تبارک و تعالی!))پس نظرتون چی شدمانفهمیدیم؟؟؟؟؟؟ثانیا استدلال شما برای ردوحدت وجودچیه؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 13. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  درشماره۳بحثی که درجواب حقیردادیدگفتیدکه(مرجع تقلیدوظیفه دارد در عصر غیبت آقا امام عصر(عج)انحرافات وبدعتها را بگوید وباید هم بگویدوکجای دین آمده در عصر غیبت رجوع کنید به عرفاوفلاسفه)جواب حقیراینست که تمام فقهااعم ازتفکیکی وحلمابراین عقیده اند که امام(روحی فداه)ازفقهای گذشته.زمان خودشان وآینده اعلمندلذا مقلدین ایشان اجازه عدول ندارندحال اینکه امام(ره)بزرگ عرفابودندپس این حرف شماصحیح نیست چون اگرفقیهی عارف بودچه؟نکنه فقط بایدازتفکیکی هاتقلیدکرد؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 14. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  انشاالله که این حرف های شمامنظوردارنیست وتوهین نیست(بدون شک متخصص در فقه و کلام و عقاید عقلی و برهانی واقعی این بزرگوارانند نه کسانی که هیچ گاه از وادی فلسفه و عرفان بیرون نرفته¬اند، و جز قواعد خلاف عقل و برهان فلسفه و عرفان و تصوف هیچ نمی¬دانند، و خیال می‌کنند که تخصص در فلسفه و تصوف به معنای پذیرفتن آن¬هاست! و عدم تخصص هم به معنای باطل شمردن آنها! لذا هر کس را که مخالف با نظرات فلسفی باشد غیر متخصص! و هر کس را که فریفته فلسفه باشد بدون تأمل متخصص می‌شمارند!)

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 15. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  درباره ی این حرف شما( در مورد مسائل مورد بحث ما، تنها و تنها اظهار نظر سه گروه دوم اعتبار دارد، و اظهار نظر سه گروه اول هیچ اعتبار و ارزشی ندارد، و این در حالی است که تمامی افراد گروه دوم که نظرشان در مسائل مورد بحث ما دارای ارزش و اعتبار است مخالف با اصول و مبانی فلسفه می‌باشند، و متقابلا تمامی افرادی که مدافع مبانی و اصول فلسفه یا تصوفند در سه گروه اول جای دارند که نظرشان در این مورد اصلا دارای ارزش و اعتبار نیست.)بایدبگویم اگرفقیهی فیلسوف وعارف بود چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نظرش باطل است وتقلیدازاوجایز نیست؟؟؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 16. مهدی

  on اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  امادرباره ی این حرف شما(مسلم است که اگر کسی پیش از خواندن کلام و عقلانیت مکتب وحی و برهان و تصحیح اعتقادات، پیش استاد مدافع فلسفه شاگردی کند ناخواسته و نادانسته، مطالب نادرست آنها را پذیرفته، و مانند خود استاد فلسفه بار خواهد آمد، ولی اگر بعد از اجتهاد در کلام و عقلانیت مکتب وحی و برهان وارد فلسفه شود نه تنها نیازی به استاد فلسفه ندارد بلکه استاد اساتید آنها را هم درس می‌دهد و متوجه خطاهای فلاسفه، و حقایق برهانی مکتب انبیا در مقابل افکار بشری می‌نماید.)
  عرض شود درست است هرکس پیش ازخواندن کلام وعقلانیات سراغ فلسقه بروداشتباه است وفقط بنده ومریداستادفلسفه وعرفان خودمیشودنه بنده ی خود عرفان که حقیقت اهل بیت(ع) را میگویدوبه همین خاطراست که مرحوم قاضی(ره)فقط مجتهدرا به عنوان شاگردقبول میکردند.اماامیدوارم که این حرف هایتان برشخص خاصی اشاره نداشته باشد.درآخرآرزودارم همه براه درست اهل بیت(ع)یعنی عرفان عملی ونظری هدایت شوندگرچه آنهاهمه راهدایت میکننداماگرگداکاهل بودتقصیرصاحبخانه چیست؟یاحق

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 17. سید علی

  on اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱ - پاسخ

  سلام
  جناب مهدی آقای عزیز خیلی از مطالب رو مستند و خوب گفت من هم یک اشاره ای به بعضی حقایق بکنم.
  واقعاً متأسفم براتون که اینگونه حقایق رو قلب می کنین. آقای صمدی آملی حکایتی رو نقل میکنه و شما وصلش می کنین به شخص دیگه ای. اتفاقاً تفکیکیون و ضد فلاسفه در کتابها و صحبتهاشون پره از جسارت و بی حرمتی و اهانت به علما و بزرگانی که حتی مرجع تقلید بودند ولی مشرب فلسفی داشتند. نمونه اش امام راحل(قدس سره). من خودم می شناسم عالم نمای ضد فلسفه ی مشهدی که خودش رو عاشق و سرسپرده امام زمان (عج) میدونه، اما تو مجلسش به امام خمینی، رهبر کبیرمون (لعنت الله علیه)میگه؛ چرا چون امام مشرب فلسفی داشتن. مگه خیلی از همین اخباریهای ضد فلسفه (که حالا لباس تفکیکیون رو به تنشون کردند) در نجف ظرفی رو که شهید آقا سید مصطفی فرزند امام راحل از اون آب خورد رو نجس ندونستند. مگه بسیاری از علمای ما قائل به وحدت وجود نبودند. پس همشون نجس هستند. از یک مرجع تقید بسیار دوره که در رساله اش همچین فتوای عجیب و غریبی رو اعلام کنه. پس بسیاری از علمامون رو باید مرتد و مشرک بدونیم. پس آیت الله جوادی آملی نجسه.حرف اینجاست که بسیاری از مخالفین فلسفه و عرفان بدون آشنایی کامل با مبانی فلسفه و عرفان، داد نجاست و ضد دین بودن فلسفه و فلاسفه اسلامی رواز خودشون سر دادن.
  یا این آقای محمد نوروزی، حرف چرتی گفته که "توطئه ی استمعاری انگلیسی صدرایی کردن انقلاب اسلامی". به نظر من انگلیس تو قتل هابیل و گوساله پرستی قوم موسی و نقشه قتل حضرت عیسی و ... دست داشته!!!!تو اصلاً میتونی بفهمی که ملاصدرا کی بوده.
  ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
  عِرض خو می بری و زحمت ما میداری
  چقدر خوبه انسان به اندازه معرفت و علم و شناخت و مطالعه اش نسبت به حقایق، سخن بگه.
  حرف زیاده و درد عمیق. الان هجمه شدیدی به فلسفه و فلاسفه اسلامی و بخصوص حضرت آیت الله جوادی آملی از طرف علمای ضد فلسفه و علی الخصوص این علمای تفکیکی مشرب خشک مغز ضد عقل و عقلانیت مشهدی شروع شده که با بدترین نحو ممکن ایشون ودیگر علمای فلسفی رو زیر تیغ تیز حملات خودشون قرار دادند. خدا شرشون رو از سر این مملکت کم کنه.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۸ام, ۱۳۹۱ ۹:۲۸ ب.ظ:

  من خودم تفکیکی نیستم اما می بینم بی سوادها دارند یه عده مومن خدا رو که فقط در مبانی علمی با هم اختلاف دارند رو ضد انقلاب جلوه میدند باید جلوش رو بگیرم ...
  -------

  تمامی مراجع از جمله مقام معظم رهبری امام خامنه ای ادام الله عمره علی رئوس المسلمین مجالس آقای صمدی آملی را تحریم کردند...
  این صمدی آملی به آقای مکارم میگه جاهل ... آقای عزیز ... اون شریعتمداری نقشه قتل امام خمینی کشیده بود امام بعد از اون قضایا گفت حق ندارید بهش توهین کنید ... این صمدی آملی هر رو از بر نمی شناسه به آقای مکارم میگه جاهل ...
  اما ...
  شما بسیار به این داستان ها .... ... بنده خدا گنده های تفکیک خودشان را خاک عبای امام خمینی نمی دانند میرزا جواد آقا تهرانی برای امام خمینی عصمت قائل بود ... باسن ۸۰ سالگی در جنگ های دفاع مقدس شرکتن می کرد و اتفاقا به خاطر ۱۴ معصوم ۱۴ر تو جنگی شلیک کرد ... شهید برونسی عزیز هم خیلی به میرزا جواد آقا احترام می گذاشت ...
  آیت الله سید عباس سیدان می دونی چقدر برای انقلاب زحمت کشیده ..
  گنده تفکیک آیت الله شیح مجتبی قزوینی استاد حضرت امام خامنه ای بوده ... امام خامنه ای در دیدارش با مردم قزوین گفتند استاد بنده شیخ ممجتبی قزوینی به مانند امام خمینی بود .
  ثانیا شما جوجه طلبه می خوای به آقای مکارم ایراد بگیری بشین صرف ساده بحون ... صرف ساده ای رو که تو در ۲ سال می خونی آقای مکارم در ۴۸ ساعت اون رو خوند و فهمید ! آیت الله مکارم در سن ۱۸ سالگی حاشیه بر کفایه الاصول می زد ...
  آخه بچه تو هنوز فرق وحدت موجود و وجود رو می دونی ؟ ۴ نوع وحدت وجود داریم ... چی داری میگی ؟آقای مکارم وحدت شخصیه وجود رو کفر می دونی ...
  آقای باسواد شیخ مفید ، علامه مجلسی ، صاحب عروه ، علامه حلی ، مقدس اردبیلی ، شیخ حر عاملی تمامی این ها وحدت وجود رو کفر می دونند ....
  برو خاطرات مستر همفر جاسوس انگلیسی رو بخون این جاسوس عزیز می فرمایند : از جمله کارهای ما نشر کتب محی الدین و غزالی و رواج افکار صوفیه در کشورهای اسلامی بوده ...
  سعی کن کمی مطالعه کنی بعد توهین کنی ...
  امام می فرمودند عده ی بسیار کمی هستند که فلسفه رو می فهمند به شما توصیه می کنم خودت رو قاطی این قضایا نکن .. یا علی !

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۱ ۸:۱۱ ق.ظ:

  محمد جان! قضاوت شما درباره مرحوم شریعتمداری درست نیست! احتیاط کنید. مسائلی پشت پرده این قضیه بوده! سکوت در اینگونه موارد راه نجات است!

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۱ ۱:۳۱ ب.ظ:

  شزیعتمداری ....!!!!!!
  مسائل همه رو شده ... یک دور خاطرات آقای خلخالی و ری شهری رو مطالعه کنید ....
  عزیز دل من آخرت رو به خاطر یه عده نفروش ....

  جان به فدای حضرت امام خمینی به قول علامه جوادی آملی از صدر اسلام تا کنون عالمی مانند امام خمینی نیامده و نخواهد آمد .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  ANK پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۲:۵۳ ق.ظ:

  اکه در باره ی تفکیکیا چیزی نمیدونین لطفا روشون اسم اخباری نذارین ! پاشین بیاین مشهد محضر آیت الله سیدان بعد بگین اخباری بهشون !!!
  میتونین برین به سایت http://www.maktabvahy.com/ و مجله هاییکه مربوط به عقاید تفکیکیا هست دانلود کنین که البته ضد فلسفه و وحدت وجود و تصوف ... هست ولی با اخباریا کلا تفاوت دارند به این مطالبی هم که امثال شما تو اینترنت علیه تفکیکیا نشر میدن توجه نکنین !

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 18. سید علی

  on اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۱ - پاسخ

  سلام
  دوست عزیز جناب محمد آقای با تربیت!
  این دفعه شما یا هرکسی قصد پاسخگویی به نوشته ام رو داره خواهشاً با دقت اون رو بخونه و بعد نظرش رو مرقوم کنه.
  مرحوم میرزا جوادآقا تهرانی و آیت الله شیخ مجتبی قزوینی و آیت الله مروارید (رحمهم الله) از اکابر علمای مشهدی بودند وآیت الله سیدان که هم اکنون از علمای عظام شهرمون هستند دارای دو خصیصه ویژه هستند:
  ۱- بسیار باادب و پاکیزه کلام بودند که هرگز دهانشون رو به فحش و ناسزا و لعن علمای مخالف خودشون نیالودند.
  ۲- آشنا با علوم زمان خودشون بودند و علی الخصوص فلسفه و سپس بنا به دلایل و براهینی علم مخالفت با فلسفه رو برافراشتند اما خیلی محترمانه و عالمانه.من سالهاو از جمله دوران کودکی و نوجوانی خودم رو پای منابر آیت الله سیدان (حفظه الله) گذروندم و بارها در نماز جماعت آیت الله میرزا علی فلسفی(قدس سره)در مسجد بناها شرکت کردم که علیرغم طولانی بودن نماز ایشون عده زیادی در نماز ایشون شرکت می کردند.و یا استاد علامه محمد رضا حکیمی که حقیقتاً از مفاخر عصر ما هستند با کتاب یگانه" الحیاه".
  روی سخن من با این اندیشمندان الهی نبود که اگر کوچکترین جسارتی به اینها بشود دینی عظیم بر گردنمان خواهد بود. بلکه منظور من با اون دسته از عالم نماها نه علما!!(خوب دقت کنین)عالم نماهایی هست که بقول این محمدآقای با تربیت! هر و از بر تشخیص نمیدن و بنا به اجتهاد خودشون همه فیلسوفهای مسلمان رو مستحق لعن و تکفیر میدونن. عالم نمایی که امام رو لعن میکنه و به ایشون توهین میکنه، طرفدار و جانفدایی خیلی داره که از ذکر نامش معذورم.
  جناب محمد آقای باتربیت! من طلبه نیستم ، فقط یک دانشجوی رشته علوم حدیثم که هیچ ادعایی ندارم و شاید بقول شما صرف و نحو هم حتی بلد نباشم و ... اما همینقدر مطالعه و تحقیق در کتب و مقالات کردم و دیدم که بسیاری از اخباریون و تفکیکیون ( به جز علمای تراز اولشون)مخالفین خودشون رو که مشرب و منظر فلسفی (البته فلسفه اسلامی)داشتن،ملعون و کافر و نجس دونستن.
  در ضمن اگه دوباره متن قبلیم رو بخونی و یک ذره بین دستت بگیری می فهمی که من نه تنها به آیت الله مکارم شیرازی (صاحب تفسیر جاودانه نمونه )توهین نکردم ، بلکه ایشون رو مبرا از این تهمتها دونستم. بعیده که مرجعی مثل آقای مکارم با این خدمات و سابقه درخشان حکمی داده باشه که دایره وسیعی از انسانها و از جمله بسیاری از علماء رو فراگرفته باشه که خوشبختانه خودت توضیح دادی که منظور ایشون چی بوده."فافهم"
  همچنین شما فرمودین که"شیخ مفید ، علامه مجلسی ، صاحب عروه ، علامه حلی ، مقدس اردبیلی ، شیخ حر عاملی تمامی این ها وحدت وجود رو کفر می دونند." حال بقول شما باید دید منظورشون از این ۴ نوع وحدت وجود، کذامیک بوده است؟!! و آیا این به معنای مخالفت این بزرگواران با فلسفه بوده؟؟؟! عجبا از این نتیجه گیری بدیع!!
  بسیاری از مراجع و اینطور یکه من مطالعه کردم تقریباً همه مراجع حاضر و مراجع درگذشته با مطالعه و تعلیم و تعلم فلسفه مخالفتی تداشتند بلکه ای بسا عده ای از اونها نظیر امام راحل و آیت الله بهجت و ... توصیه به خواندن اون کردند با شرط بسیار مهم:ابتدا یک دوره کلام و عقائد صحیح و محکم نزد استادی مبرز بخواند و اعتقادات دینی خود را تثبیت کند و سپس می تواند به سراغ فلسفه برود" بسیاری از مراجع معتقد به این حکم هستند منجمله آیت الله مکارم در استفتایی که ازشون کردند عین متن پاسخشون اینه:« خواندن فلسفه با دو شرط اشکالی ندارد: نخست اینکه انسان قبلاًعقاید اسلامی را به قدر کافی فراگرفته باشد(خوب دقت کنین فرمودند:{{به قدر کافی}})و دیگر اینکه نزد استاد متعهدی فلسفه بخواند.
  و کلام آخر:جناب محمدآقای باتربیت! شما خودت دارای چه رتبه علمی هستی و در کجای علم و دانش قرار گرفته ای که تشخیص میدهی من خودم رو قاطی اینکونه مسائل نکنم. طرز نگرش و برخورد جنابعالی با مخالفانت همان لحن و نگاه تفکیکیهاست که خودشون رو آخر اسلام و مغز دین میدونن و بقیه رو بیسواد و نفهم(از اون باسواد گفتنت مشخص بود که من رو بیسواد و نفهم تلقی کردی). ضمناً چرا راجع به لعن کردن امام خمینی و بی حرمتی به آیت الله جوادی آملی توسط همون خطیب بی سواد تفکیکی مشهدی نظری ندادی؟؟؟!!!!!!!!
  یا علی یا زهرا

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱:۳۴ ق.ظ:

  علیک السلام...

  الحمدالله بسیار زیبا نظریات را تبدل نمودید !

  ۱٫ هیچ نوع توجیهی برای این حرف صمدی آملی نیاوردید بلکه در مقام دفاع برآمدید ... ایشان به حضرت آیت الله مکارم فرموده اند : جاهل ! عوام علما ! با ذکر یک داستان ایشان را استغفرالله تشبیه به الاغ کردند ...
  دفاعیاتت شما :
  "آقای صمدی آملی حکایتی رو نقل میکنه و شما وصلش می کنین به شخص دیگه ای."
  "از یک مرجع تقید بسیار دوره که در رساله اش همچین فتوای عجیب و غریبی رو اعلام کنه."
  حضرت آیت الله محمد باقر شیرازی حرف های آقای صمدی آملی را در مورد شمر و... از عمل خود شمر بدتر می دانند ! متن بیانیه در سایت شیعه نیوز موجود است .

  ۲٫ گفته اید که :
  بسیاری از اخباریون و تفکیکیون ( به جز علمای تراز اولشون)مخالفین خودشون رو که مشرب و منظر فلسفی (البته فلسفه اسلامی)داشتن،ملعون و کافر و نجس دونستن.

  کاملا غلطه این رویه در علمای قبل ما هم بوده امثال علامه مجلسی در کتاب اعتقادات خود تمام طرفداران ملاصدا را ملحد می داند .
  یا علامه حـلی کل مبانی فلاسفه در کشف المراد به باد می دهد....
  صاحب عروه سید محمدکاظم طباطبایی یزدی وحدت وجودی ها را نجس می داند (البته کسانی که تظاهر به اسلام نکنند)
  ۳٫ گفته اید :
  "همچنین شما فرمودین که”شیخ مفید ، علامه مجلسی ، صاحب عروه ، علامه حلی ، مقدس اردبیلی ، شیخ حر عاملی تمامی این ها وحدت وجود رو کفر می دونند.” حال بقول شما باید دید منظورشون از این ۴ نوع وحدت وجود، کذامیک بوده است؟!! و آیا این به معنای مخالفت این بزرگواران با فلسفه بوده؟؟؟! عجبا از این نتیجه گیری بدیع!!"

  تمامی وحدت وجود را کفر دانسته اند ... علی الخصوص مقدس اردبیلی که در حدیقه چنان بر صوفیان می تازد .
  ----
  اما دیگر شاهد مطلب نمی آورم و می روم سراغ حرف هایتان
  ۴٫ این را بدانید : از جمله کسانی که به وحدت شخصیه وجود را قبول دارند علامه حسن زاده آملی و علامه جوادی آملی ، دکتر دینانی
  البته در فلاسفه هستند که مخالف وحدت شخصیه وجود هستند به مانند آیت الله رضی شیرازی ، آیت الله مصباح یزدی ، آیت الله مصطفوی (البته ایشان باوحدت وجود محی الدین مخالفند)
  ۵٫ آن کسانی که به علمایی ما مانند آیت الله جوادی آملی و... توهین می کنند نمه تنها جاهل نیستند بلکه به نظر بنده انسان نیستند (ضمنا بنده اظهار ارادت خود را مقام قدسی امام در کامنت بالا کرده بودم ولی شما ندیده بودید )
  ۶٫ متاسفانه شما فرق مکتب تقکیک و مکتب تعطیل را نمی داند آن حمقا که نور چشم امام را کافر می دانستند از پیرو مکتب تعطیل بوده اند . در نجف پیرو مکتب تفکیک مانند آیت الله سید محمود سیستانی بوده اند ...
  حرف زیاد بگذریم ....

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  همزه پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۲۵ ب.ظ:

  اگه سیدان ایت عظام خوب دراز گوش هم ایت عظام پس توفیقی نمیکنه من نمیفهمم که مذهب تفکیکی ها در مقام مناظره با یه بی دین از چه اصولی استفاده میکنند کلام فقه اصول یا باید با فلسفه جلو رفت

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 19. مهدی

  on اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۱ - پاسخ

  ان مرجع تورسالشون وحدت وجودروردنکردن بلکه گفتن کسی که این بحثوقبول داره نجسه!!!!!!این اهانت نیست؟؟؟؟؟(رساله توش فتاوی گفته میشه نه اسندلال برای رد کردن عرفا)اهانت به مقام عرفاست.ازمغالطه استفاده نکنیدوتعصب روکناربزارید.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۸:۴۴ ب.ظ:

  ۱٫ در کتاب تفسیر نهج البلاغه خودشون وحدت وجود رو به بوته ی نقد کشوندند در جلد اول ...
  ۲ . حرف خودتان بسیار مغالطه ضعیف است !!! البته مغالطه نیست کاملا باالظاهر و فی الباطن غلط است ...
  ۳٫ آن طور که شما می گویید پس امثال علامه جعفری ، علامه سمنانی کار جاهل و نادان و بی سواد بودند که وحدت وجود را به نقد کشاندند ! بدانید فرزند صدرالماتلهین هم وحدت وحود پدر را کفر می دانسته !
  ۴٫ سعی کنید برای نواب امام زمان احترام قائل باشید امثال آیت الله مکارم هم به مانند علامه جوادی آملی از نواب ولی عصر هستند خودتان تعصب را کنار بگذارید این نظر یک مرجع تقلید است . حتی فرضا اگر غلط باشد حق تاختن به ایشان را نداریم ...
  ۵٫ استدلال برای رد کردن حرف عرفا !! کدام عرفا ؟ امثال حلاج که مورد لعن امام زمان است ؟ امثال ابو سعید که ۷ سال در بیابان علف می چرید ؟ امثال بایزید که ادعای خدایی داشت ؟ امثال حلاج که ادعای کذب امام زمانی داشت ؟ امثال جنید که سگ سگ واق واق می کرد او هم فریاد می زد لبیک لبیک می گفتند برای چه این عمل را انجام می دهی می گفت خدا را دیدم امثال محی الدین که حضرت ابو طالب را قعر در جهنم می داند ؟ امثال ابن عربی که گوساله پرستی را عین خداپرستی می داند ؟ امثال ابن عربی که مقام حضرت زهرا علیهاآلاف التحیه والثنا را کمتر از آسیه و مریم سلام الله علیهما می داند ؟ امثال امثال امثال ... کدام کدام کدام ؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۸:۲۴ ق.ظ:

  ۱٫مانفهمیدیم اگه به کسی بگن نجس اهانته یانه؟؟؟؟؟؟۲٫کی گفته علامه جعفری جاهله؟؟؟؟ماهیچ وقت این حرفونمیزنیم تازه آقای صمدی به آقای مکارم هم به خاطرمخالفت باوحدت وجودوعرفااین مطلبونفرمودن به خاطرفتوای ایشون(قائلین به وحدت وجود نجسند)بوده.۳٫ایشون وهمه مراجع برای همه محترمندآیاکسانی که به امام(روحی فداه)گفتن نجس بهشون احترام گذاشتن؟؟؟؟؟اینجامعلوم میشه که کی احترام نمیزاره!!!!۴٫کسی به ایشون نتاخت تاختنو میدونید کی انجام داد؟؟؟اون کسایی که تادیدن امام(روحی فداه)میخوان تفسیربدن همه باهم ریختن سرامام واجازه ندادن!یاخود آقای مکارم که عرفارونجس میدونن.این تاختن نیست؟؟؟عرفانظرشون اینه حالا امثال اقای مکارم بهشون میتازن ومیگن نجسید!!!!!۵٫حلاج موردلعن امام زمانه؟؟؟بایزید؟؟؟اماجنیدچراوقتی سگ واق واق میکرد لبیک میگفت؟کوچکترین جوابش اینه که درروایت امده هرحیوانی وقتی صدامیزندذکرخدارامیگویدمثلاخروس قوقولی کردنش این ذکراست سبوح قدوس اینهاروایت است.اما محی الدین(ره)میدانیدایشان درزمانی بودندکه علمارابه شدت میکشتندوبدترازآن ایشان دربین اهل تسنن زندگی میکردندوکارهای ایشان همه تقیه بوداماکی ایشان گفته اندگوساله پرستی عین خداپرستی است؟؟؟؟درست وکامل مطالب رابگویید.مطلب آخرکه بارهاگفته ام:تمام فقهااعم ازتفکیکی وحلمابراین عقیده اند که امام(روحی فداه)ازفقهای گذشته.زمان خودشان وآینده اعلمندازنظرعلمی وهم عملی لذا مقلدین ایشان اجازه عدول ندارندحال اینکه امام(ره)بزرگ عرفابود

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۱ ۹:۱۸ ق.ظ:

  بنده بی ادبی نمی کنم اما کمی مطالعه داشته باشید نام مقدس امام خمینی را لقلقه زبان کرده اید اما جالب است اصلا نمی توانی در بحث علمی وارد شوید تا چه رسد استدلال علمی کنید !

  ۱٫ توقیع لعن حلاج از طرف الحج ابن الحسن عسکری ۲تن از مراجع آیت الله نوری همدانی ، آیت الله صادق روحانی ، بر این توقیع صحه گذاشته اند .
  متن گفته ی نائب امام زمان که شیخ طوسی در الغیبت آورده اند .
  هؤلاء القوم لیجعله طریقا إلى أن یقول لهم بأن الله تعالى اتحدّ به وحلّ فیه! کما یقول النصارى
  فهذا کفر بالله تعالى وإلحاد، قد أحکمه هذا الرجل الملعون فی قلوبفی المسیح علیه السلام، ویعدو إلى قول الحلاج لعنه الله.
  ۲٫ شما شنیده اید عده ای در نجف و قم به امام می فرمودند نجس ؟ چند تن از این افراد را نام ببرید ببنیم شامل تفکیکی ها و متکلمین هستند یانه ؟
  ۳٫ اما جنید الحمدالله بسیار مشتاق بحثم !
  می روم سراغ تذکره الاولیا عطار :
  عین مطلب تذکره : نقل است شبی با مریدی در راه می رفت . سگی بانگ کرد . جنید گفت لبیک لبیک مرید گفت : قوه و دمدمه ی سگ از قهر حق تعالی دیم <>
  الف ) یک حدیث یا داستان از ائمه معصومین نقل کنید که مثلا خر عرعر کنه ائمه بفرمایند لبیک ...
  ب) ( ...سگ را در میان ندیدم... ) یعنی چی خدارا دیدم ... واقعا انسان چقدر ... این را بخواهد توجیه کند .
  ۴٫ دیدار خدا با جنید!!
  جنید گفت : شبی به خواب دیدم که به حضرت خداوند ایستاده بودم مرا فرمود : این سخنان تو از کجا می گویی ؟ گفتمم : آن چه می گویم حق می گویم فرمود که صدقت راست می گویی ؟
  جنید زبان خدا در کام :
  گفت : خدای تعالی سی سال به زبان جنید با جنید سخن گفت و جنید در میان نه و خلق را خبر نه
  ۵٫ اما محی الدین ،
  "نشود روزی در محضر امام هادی علیه السلام قرار بگیریم و او بگوید سنگ کسی را به سینه زدید که او متوکل را از اولیای خدا می دانست ، متوکلی که مرا شبانه در بزم شراب خود می کشد و به من تعارف شراب می کند ، متوکلی که در مقابل من به مادرم فاطمه علیها السلام جسارت می کند"
  ۱٫ معصوم دانست عمر لعنه الله علیه و علی اتباعهم
  من أقطاب هذا المقام عمر بن الخطاب، وأحمد بن حنبل، ولهذا قال صلى الله علیه وسلم فی عمر بن الخطاب، یذکر ما أعطاه الله من القوه: یا عمر، ما لقیک الشیطان فی فج إلا سلک فجاً غیر فجک.فدل هذا على عصمته، بشهاده المعصوم.وقد علمنا: أن الشیطان ما یسلک قط بنا إلا إلى الباطل، وهو غیر فج عمر بن الخطاب. فما کان عمر یسلک الافجاج الحق بالنص، فکان ممن لا تأخذه فی الله لومه لائم، فی جمیع مسالکه، وللحق صوله
  ۲٫شیعیان را ایشان به صورت خوک دیده اند ! البته امام خمینی حرف جالی به ابن عربی زده اند ایشان گفته اند با توجه به حدیث المومن المراه المومن از آن جا که دل مومن به ماند آینه است ابن عربی خودش را دیده ...

  وکان هذا الذی رأیته قد أبقى علیه کشف الروافض من أهل الشیعه سائر السنه فکان یراهم خنازیر
  ۳٫ ایشان حضرت ابوطالب را قعر در جهنم می دانسته اند !!!
  " بسم الله الرحمن الرحیم أما بعد فمن یَتَّبِعْ غَیْرَ سَبِیلِ الْمُؤْمِنِینَ نُوَلِّهِ ما تَوَلَّى إنک إن لم تقر بإیمان أبی طالب کان مصیرک إلى النار "

  -------
  محی الدین سنی متعصب ..
  علامه مجلسی در " بحارالانوار " ج ۶۹ ص ۱۳۵ چنین می گوید :

  مُوسَى بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ قَالَ کَتَبْتُ إِلَى أَبِی الْحَسَنِ ع أَسْأَلُهُ عَنِ النَّاصِبِ هَلْ أَحْتَاجُ فِی امْتِحَانِهِ إِلَى أَکْثَرَ مِنْ تَقْدِیمِهِ الْجِبْتَ وَ الطَّاغُوتَ وَ اعْتِقَادِ إِمَامَتِهِمَا فَرَجَعَ الْجَوَابُ مَنْ کَانَ عَلَى هَذَا فَهُوَ نَاصِب‏

  ( موسى بن محمد گوید: به ابو الحسن علیه السّلام نوشتم: آیا ناصبى جز اینکه دیگران را بر على علیه السّلام در امامت مقدم مى ‏دارد علامت دیگرى هم دارد، فرمودند: تقدیم آنها بر على یکى از دلائل نصب است و همین بر ناصبى بودن کفایت مى‏کند )

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 20. حسینی

  on اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۱ - پاسخ

  سلام.
  جواب استاد صمدی آملی را در جواب به برداشت های نا صحیح از فرمایشاتشان را در سایت خبرگزاری فارس به تاریخ۲۴اردیبهشت۹۱ بخوانید.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 21. سید علی

  on اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۱ - پاسخ

  سلام
  برادر من محمدآقا!
  دفاع از جنید و بایزید و امثالهم اصلاً پذیرفته نیست. چون اینها سنی بوده اند و از فرقه صوفیه و با افکار ی که هرگز با معارف شیعی که برگرفته از اندیشه های اهل بیت (سلام الله علیهم اجمعین) است،همخوانی ندارد.
  اما حرف ما این است که چرا تفکیکیون و ضدعقلیون و مخالفین فلسفه، به علمایی نظیر حضرت امام و علامه طباطبایی و آیت الله جوادی آملی و ...بی حرمتی می کنند؟! چرا دائماً گردش می کنند تا در کتابها و سخنان بزرگانی که بنوعی فلسفی بوده اند، نکته ای را بیابند و آن را نصفه و نیمه به نفع خودشان آن را قلب کنند و بعد هیاهو به راه اندازند و از آن پیراهن عثمان درست کرده و علم کنند که آی مسلمانان!! مسلمانی از کف رفت.کار اینان شده هوچی گری و افترا و اهانت و تهمت . این روش قرآن و ائمه نیست. مگر قرآن نفرموده:ادْعُ إِلِى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ . پس این روش و شیوه مجادله نیست. وگرنه تا بحال تفکیکیها در مقابل علمای فلسفی ما هیچ حرفی برای گفتن نداشته اند.سالها قبل آیت الله جوادی آملی در همین مشهد ما با آیت الله سیدان بحثی راجع به معاد داشتند که علامه جوادی آملی مستدل و مستند در بحث مسلط شدند که مدارک آن موجود است.ولی جالب بود که یکی از طلاب تفکیکی حاضر در جلسه که این مناظره را حالا یا ضبط کرده بود و یا یادداشت کرده بود با قلب و تغییر و حذف و کسر بسیاری از گفته های آقای جوادی آملی ، مقاله ای از آن را تهیه کرد که آقای سیدان را پیروز میدان نشان می داد.(هرچند که هدف و منظورنظر این بزرگان از بحث چیزی نبوده جز بحث و فحص علمی بمنظور باز شدن گره ها ی علمی و نمایان شدن افقهایی جدید برای طالبان علم و هرگز مقصودشان پیروز شدن بر حریف و فخر کردن نمی باشد که این بازیهای ما ظاهربینان است)و بعد همین طلبه مورد اعتراض یکی از نزدیکان نسبی خود آیت الله سیدان قرار گرفت.حرف زیاد است و شنونده حق پذیر کم.
  والسلام علی من اتبع الهدی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۷:۵۸ ب.ظ:

  سردمداران مکتب تفکیک هیچ توهینی به حضرت امام نکردند متاسفانه دوستان بدون مطالعه حرف می زنند اولین کتاب را در مدح امام خمینی علامه محمدرضا حکیمی نوشته اند آیت الله میرزا مهدی اصفهانی موسس مکتب تفکیک دست امام خمینی قدس سره را بوسیده بودند آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی می گفتند امام خمینی عصمت دارند ، اهم کتب علامه محمد رضا حکیمی کتاب الحیاه ایشان می باشند در صفحه ی اول کتاب نوشته اند تقدیم به امام خمینی ، مرحوم آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی در زمان حیات خود با دفاع از امام و انقلاب، سبب به راه افتادن و پیوستن شهر قزوین به انقلاب می‌شود و جایی که به او در مورد حمایت از امام و نصب عکس ایشان در خانه‌اش اعتراض می‌شود، می‌گوید "یعنی می‌گویید دینداری در شأن ما نیست" همچنین وی به علت دفاع از امام پس از فوت با ممانعت ساواک برای دفن در داخل حرم مطهر رضوی سلام‌الله‌علیه روبرو و برخلاف دیگر علمای مشهد در صحن مطهر به خاک سپرده می‌شوند. همچنین نباید ناگفته بماند که شیخ مجتبی قزوینی(رض) در قضیه گوهرشاد و نیز به‌دلیل دخالت در بحث مبارزه با کشف حجاب به مدت هفت سال به قلندرآباد فریمان تبعید شدند.
  ----
  اما گفته اید که دفاع از جنید و بایزید و حلاج امکان نخواهد داشت
  بدانید که
  دکتر سید حسین نصر شاگرد علامه طباطبایی رئیس دفتر فرح در کتاب تاریح حکمت از حلاج به عنوان شهید راه حکمت یاد می کند .
  دکتر عابدی شاگرد علامه جوادی آملی متخصص در عرفان اسلامی که ایشان را در برنامه این شب ها زیاد مشاهده می کردیم از بایزید به عنوان شاگرد امام صادق یاد می کنند.
  آقای دینانی در سخنرانی هایشان بسیار از حلاج دفاع می کنند .
  آقای جوادی هم در کتاب بنیان مرصوص به توجیه انا الحق حلاج می پردازند.
  علامه حسن زاده در کتابی که آقای غرویان چاپ کرده اند از انا الحق حلاج یاد می کنند و می گویند کدام شخص دیوانه ای وجود دارد در عالم ادعای خدایی کرده باشد (انا ربکم الاعلی)
  -----
  اما گفته اید که از علامه سیدان و علامه جوادی ۱٫ آن طلبه ای که ذکر می کنید پسر حضرت آیت الله مروارید بوده است و کاملا و با انصاف مناظره را جمع کرده است ، خود آقای جوادی آملی گفته اند که متن مناظره درست بوده اما از مقدمه اظهار تاسف کردند همین مطلب را آقای باقری میانجی خدمت آقای سیدان ذکر می کنند آقای سیدان یا اظهار شگفتی می گویند ما خود مناظره را خدمت آقای جوادی نشان داده ایم ... جالب است خود مناظره گفته ۵ خطی نویسنده است !!!!! ۲٫ بحث های حصرت آیت الله سیدان کاملا مدلل بوده نمی دانم شما این مناظره واقعا خوانده اید ؟ در جلسه آخر علامه جوادی داستان نگفتن معاد را از زبان علامه طباطبایی ذکر می کنند (جالب است خود آقای جوادی چند سال بعد داستان دیگری را نقل می کنند که علامه فرموده بحث معاد روزی حوزه های ما نشده است ) که علامه طباطبایی در بحث معاد ملاصدرا تشکیک داشتند برای همین باب درس نمی داده اند (این امری طبیعی بوده خیلی از فلاسفه ما هم مخالف معاد ملاصدرا بوده اند علامه رفیعی قزوینی ، آیت الله رضی شیرازی و...) و اما در سخن آخر آیت الله سیدان آقای جوادی آملی سکوت می کنند و بحث را پی نمی گیرند ...؟؟
  و این همه کتب در مورد مکتب تفکیک چاپ شده از دانشمندان ما هستند که طرفدار مکتب تفکیک هستند مانند علامه جعفری ، دکترشفیعی کدکنی ، بهاء الدین خرمشاهی علامه همایی ، مهرداد اوستا چندین مناظره تشکیل شده... هزینه چندین سفر آیت الله سیدان را که با هواپیما به قم می آمدند و در مورد مکتب معارفی خراسان حرف می زنند و به سوالات طلبه در مدرسه آیت الله گلپایگانی جواب می دادند را حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ادام الله عمره و ظله علی رئوس المسلمین داده اند که نتیجه بحث های آیت الله سیدان در کتاب سنخیت عینیت و تباین آمده است . این که حرف نداشتند را بنده بر سر بی مطالعه بودن شما می گذرم خود بنده هم مکتب تفکیک را قبول ندارم بدانید سردمداران مکتب تفکیک یک روز از موافقان درجه اول اسفار بوده اند ! امثال شیخ مجتبی قزوینی ...
  یا علی ...

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  همزه پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۳۱ ب.ظ:

  من متعجبم فرق ما با چهارپایان به عقل یا به وهم در حدیث صحیحه از امام صادق ع امده است رحمت بر ارسطو که مردم را از وحدت صنع به وحدت صانع کشانید برا شماها هر چه حدیث خوانده شود باز مصداق صم بکم عمی فهم لا یرجعون هستید مامنتظر قیام حضرت میمانیم تا حقانیت خود را اثبات کنیم

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 22. مهدی

  on اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۱ - پاسخ

  من واقعا برای یک سری از آدما متاسفم که این جور به راحتی در مورد عرفاف وفلسفه نظر می دن البته مقصر هم نیستند چون اطلاعاتشون بسیار پایینه لطفا یه کمی مطالعه بفرمائید کتاب های بدایه ، نهایه علامه طباطبایی اسفار ملاصدرا صد کلمه علامه حسن زاده سر الصلاه امام و........ رو بخونین بعد در مورد عرفان وفلسفه نظر بدین در ضمن تمام شبهاتی که دوستان وارد کردند جواب عقلی ومنطقی داره اینو مطمئا باشین .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ خرداد ۶ام, ۱۳۹۱ ۹:۰۵ ق.ظ:

  ۱٫ اگر نسبت به اظهارات بنده تشکیک و تنقیص قائل هستید بیایید وسط بحث کنیم ... گر چه می دانم همه ی شما فراری هستید و هراس دارید با امثال بنده به گفت و گو بنشینید ...
  ۲٫ در بالا که با شما بحث کرده ام و کاملا آگاه به این موضوع گشتم چیزی جز اسم نمی دانید اسمی به نام جمع کتب .. نه بدایه خوانده اید نه باب حادی عشر نه حتی سیرالصلواه امام که مبتی بر حکمت شهود است و حضور ... و بسیار هم با عرفان محی الدین درتفاوت است علی الخصوص در باب سجده و اقرب شهود .
  ۳٫بارها گفته ام هر موقع یک کتاب را از اول تا آخر خوانده اید بعد بیایید بحث کنید تمامی اطلاعاتی را که از بدایه دارید بریزید روی دایره تا بفهمیم چه چیزی بلد هستید ... چگونه می توانید به سوال ها بنده در بالا جواب بدهید ...
  ۴٫ حضرت امام جمله قدسی دارند : عده ای که فلسفه را می فهمند بسیار کمند ... توصیه می شود حتما از فلسفه و عرفان دوری کنید .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  يا مهدي ادركني پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۸:۳۷ ق.ظ:

  برادر خودتو سریعا به یه روان پزشک نشون بده حالت خوب نیست ها

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  يا مهدي ادركني پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۸:۳۸ ق.ظ:

  برادر خودتو سریعا به یه روان پزشک نشون بده متاسفم برای شما فعلا برو صرف میر بخون بعد لیست کتاب بنویس

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 23. جیم اصفهانی

  on شهریور ۲۸, ۱۳۹۱ - پاسخ

  توهین به مراجع عظام تقلید یکی از نشانه های جهالت است.البته صمدی آملی همه ی نشانه ها را دارد.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 24. علی اصغر طالبی

  on آبان ۲۱, ۱۳۹۱ - پاسخ

  مرجع یعنی چی؟ یعنی کسی که در فقه و اصول صاحب نظر است/ و بنابر اصل رجوع به متخصص باید در مسایل فقهی به ایشون رجوع کرد/خود همین مرجع در اول رساله اش نوشته اصول دین تقلیدی نیست .حالا چرا باید در مورد مسایل اعتقاداتی که او متخصص آن فن نیست نظر بده/ عموما مراجع عمر خود را بنابر گفته های خودشون صرف فقه و اصول کردند چگونه میتوانند در مورد مسایل تخصصی فلسفه نظر بدن/این جهالته کسی که در مورد چیزی علم نداره و نظر بده/عموما بعضی از مراجع فکر میکنن چون اسم مرجع روی اینها گذاشتند در همه مسایل میتوانن نظر بدهند/ همین مراجع جرات دارن در مورد مسایل جراحی مغز و اعصاب یا ساختمان سازی یا پل سازی یا مسایل هوا فضا نظر بدهند؟؟؟خیر/خوبه کمی از رهبری مرجع بودن را یاد بگیرید وقتی در مورد وحدت وجود ومسایل فلسفی از ایشون سوال کردن فرمودند به سایت پاسخگو مراجعه کنید و نظر نهایی من چیزی که آنها که متخصص هستند میگویند/

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 25. صداقت

  on دی ۴, ۱۳۹۱ - پاسخ

  راست میگه هیچ عارف و فیلسوفی نگفته که دریا خداستا و زمین خداست و درخت و ... خداست .

  میگنه غیر خدا چیزی نیست ( دقت شود)
  در کتاب روح مجرد که به خدا غیز از خزعبلات چیز دیگری نیست، در صفحه ۵۱۱ می گه :
  این ها می گه همه چیز با هم خداست . غیر از خدا هم چیزی نیست

  مانند موم که به هر شکلی در میاد ( اولای کتاب ممدالهمم رو بخونید) می گه خدا هم این جوریه

  اون مثال می زنن که انسان عاقل میداند که این اشکال مختلف موم( شیر و خانه و... که با ان ساخته شده) غیر از موم چیز دیگری نیست
  خدا هم همینه

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  يا مهدي ادركني پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۸:۴۳ ق.ظ:

  شبستری میگه

  مسلمان گر بدانستی که بت چیست
  بدانستی که دین در بت پرستی است
  جواب بده اینم مدرک؟؟؟؟؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 26. صداقت

  on دی ۴, ۱۳۹۱ - پاسخ

  محمد حسین حسینی طهرانی در ص ۵۱۵ کتاب روح مجرد به نقل از سید هاشم حداد:
  من نگفتم: این سگ خداست. من گفتم: غیر از خدا چیزى نیست. این سگ خداست، معنیش
  اینستکه این وجود مقیّده و متعیّنه با این تعیّن و حدّ، خداست؟!
  نعوذُ باللَه

  درسته هیچ چزی به تنهایی خدا نیست ولی همه چیز خدا است و غیراز خدا هم چیزی نیست
  خداست که به اشکال مختلف در امده و همه هست و هیچ کدام هم به تنهایی نیست

  خدا می داند که این ها فریب کار و خدعه گرند
  والله یعلم انهم لکـــــــــاذبون

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 27. قاسم یسلیانی

  on دی ۷, ۱۳۹۱ - پاسخ

  به نظر حقیر در مسایل علمی هر چند از فهم ما دور باشد باید کمی تامل کرد وسریع در مقام پاسخ گویی بر نیایم هم فقها توحید را قبول دارند هم عرفا وتا بوده بین فقها وعرفا بحث بوده اگر عارفی حرفی زد وما متوجه نشدیم دست به انکار نزنیم بیایید در محافل علمی با تمام تواضع با هم بحث کنیم خدا وکیلی اگر دشمن این جدلهای ما را در سایتها ببینند که میبینند خوشحال نمی شوند ؟پس چرا کاری کنیم که دشمن خوشحال شود ما در زمان حساسی هستیم تمام مرزهای گشوری وحتی علمی ما در خطر است نکند خدای ناکرده با دست خودمان اب در اسیاب دشمن بریزیم واولیاءخودمان را از دست خودمان برنجانیم والسلام

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 28. وجدان

  on دی ۹, ۱۳۹۱ - پاسخ

  خدا ازتون بگذر با این انتقاداتون لا اقل آزاده باشید

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 29. ناشناس

  on دی ۱۴, ۱۳۹۱ - پاسخ

  لعنت به شما که از BBC هم بدتر هستید که اندازه اوناها هم اخلاق مدار نیستید اسم سایتتون رو هم عوض کنید انسانهای نوکر خواه و احمق خواه

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهرداد پاسخ در تاريخ اسفند ۶ام, ۱۳۹۱ ۸:۳۱ ب.ظ:

  سلام
  بنده مطالعه زیادی در احادیث و ایات قران کردم واقعا فلسفه و عرفان جدا از اسلام است
  اقای میلانی خیلی دوستت دارم.
  یازهرا

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 30. علی

  on اسفند ۱۰, ۱۳۹۱ - پاسخ

  من از این اظهار نظرها متاسف شدم.علامه محمد حسین طباطبایی(ره) می فرمایند:دین الهی و فلسفه الهی را جدای از هم داشتن و پنداشتن براستی ستمی بزرگ است.
  امام خمینی(ره) نیز در متن نامه خود به گورباچف ایشان را جهت شناختن دین اسلام و حق مطلق به مطالعه کتب محیی الدین عربی و ابن سینا و فارابی و .. دعوت میکند. تا کی عناد و دشمنی..به نظر من مسئولین این سایت که این فضارا ایجاد کردند در محضر الهی مسئولند..

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 31. علی

  on اسفند ۱۰, ۱۳۹۱ - پاسخ

  نظر مقام معظم رهبری درباره علامه حسن زاده آملی

  و درباره علامه حسن‌زاده آملی فرموده‌اند: «استادی کسی همچون حضرت آقای حسن‌زاده آملی که میان مراتب عالیه علمی و مقامات و فتوحات معنوی و روحی جمع کرده‌اند، ‌برای هر مؤسسه‌ علمی و دانشگاهی و حوزوی مغتنم و موجب افتخار است.»

  آیا عیادت اخیر مقام معظم رهبری از علامه حسن زاده و بوسه ایشان بر پیشانی علامه را ندیدید؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 32. علی

  on اسفند ۱۰, ۱۳۹۱ - پاسخ

  عبارات مقام معظم رهبری درباره فلسفه، عرفان، ملا صدرا، وحدت وجود و ...
  « فلسفه اسلامى ـ همان‌طور که شما فرمودید و درست هم گفتید ـ فقه اکبر است؛ پایه‌ دین است؛ مبناى همه‌ معارف دینى در ذهن و عمل خارجى انسان است؛ لذا این باید گسترش و استحکام پیدا کند و برویَد و این به کار و تلاش احتیاج دارد. اهمیت فقه ما را از اهمیت فلسفه غافل نکند

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  ناصر پاسخ در تاريخ اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۹:۳۷ ق.ظ:

  چون حق را با افراد می شناسی نه افراد را با حق واضح است که جاهل هستی.
  اول برو کلام بخوان بعد بیا بحث کنیم!.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۱۵ ق.ظ:

  الحق مع العلی و العلی مع الحق

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدي عبدالهي پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۹:۴۴ ق.ظ:

  اونی که شما میگی علی علیه السلام امام معصوم است که هر چه بگوید حرف حق است خودت میفهمی علی جان چطوری داری استدلال میکنی؟؟؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  همزه پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۴۸ ب.ظ:

  شمایی که کلام خونده ای میدونی مغلطه چیه دیگه داری مغلطه میکنی میگی حق را داری با افراد میشناسی واستدلالت پوچ و بی معنیه ۱٫به من بگو شما حق وبواسطه چی شناختی مگه با حرفت نمیگی من حق دارم این(من) یعنی چی معناش فرد نیست اگه نیست پس فکر کنم شما اصلا وجود خارجی نداری چون تشخص و فردیت نداری فافهم۲٫مگه نمیگن قاعده فقهی اصولی کلامی وجود الشی بحسبه عزیز من معلومه که کلام و بد خوندی وجود حق بحسب خودش نه بحسب ذهن مسموم شما ۳٫به غیر از خداوند که ماهیته انیته که تنها خداست ماهیت نداره سوال من اینه که وجود حق برای تشخص محتاج به ماهیت است شما به ما نشون بده تشخص ماهیت حق البته با سلب نسبت با افراد به گفته خودت بهتر فکر کنی بعد حرف بزنی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 33. ناشناس

  on اسفند ۱۱, ۱۳۹۱ - پاسخ

  بارسلام خدمت همه کسانی که واقع بین هستند بنده خیلی در کتاب ها ومباحث دقت کردم اولین قدم عرفای حقه اسلامی عمل به فقه ورساله است وخمیر مایه انرا اخلاص می دانند حالا ما هیچ درجه ای را طی نکرده ایم واز مراحل سیر وسلوک رد یا دفاع می کنیم

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 34. 313

  on تیر ۱۰, ۱۳۹۲ - پاسخ

  برادران نماز صبح تان قضا نشود....

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدي عبدالهي پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۹:۴۸ ق.ظ:

  بارک ا... این حرف درستی است چون کسی که نماز صبحش قضا شود آنروز نکبت بر زندگیش حاکم میگردد و یکسره اتفاق ناگوار برایش رخ میدهد...

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 35. این کمترین...

  on مرداد ۸, ۱۳۹۲ - پاسخ

  سلام علیکم...
  بنده نظرات رو کم و بیش مطالعه کردم
  مدیر سایت باید بداند که بیان اینگونه مطالب اون هم در سایت های خبری اون هم به این شکل کاملا کاری اشتباه است من هدفم این نیست که مثلا بگویم شما کم میدانید و ویا خدایی نکرده توهینی صورت بگیرد اما بنا به فرض که اصلا حرف آقای صمدی کاملا غلط است اصلا خدایی نکرده توهین مطلق است خوب نام این کار شما چیست؟ اینکه بیاییم عکس این بنده ی خدا را بیندازیم و بگوییم ایشان فلان است درست است در ضمن خود آقای صمدی این کار را در کلیپ صوتی انجام نداده ایشان به شخص خاصی هم اشاره نمی کند... در ضمن اگر هم بحثی دارید و یا خواهان مناظره هستید پیغام بدهید و قرار بگذاریم نه اینکه همینجا بحث کنید و ذهن یک عده که فعلا چیزی از وحدت وجود و این گونه مسائل بسیار حساس فلسفه نمی دانند مخدوش کنید
  سخنرانی استاد هم باید بحث شود که آیا توهین بوده یا نه... دقت شود من با فرض توهین عرض کردم که کار شما غلط است...
  به امید ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) که صد البته نزدیک است...

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۹:۴۴ ق.ظ:

  باسلام خدمت کاربر گرامی
  چون تمام این سخنرانی های آقای صمدی به صورت گسترده در سی دی های معرفت نفس پخش شده بود ما برای رد شبهات مجبور به این کار شدیم

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 36. این کمترین...

  on مرداد ۱۰, ۱۳۹۲ - پاسخ

  سلام و علیکم
  یه هر حال این کارشما اشتباه است من پست های دیگرسایت رو نگاه کردم آن هایی در مورد فلسفه و عرفان است تقریبا همه بیان نفی این علوم است ببینید من گفته ام، باز هم می گویم بیان نظریات خودتان در مورد فلسفه و عرفان، نباید در فضای مانند اینترنت اون هم به این شکل قرار بگیرد اگر دقت کرده باشید می بینید چند وقتی است به شدت آقای صمدی مورد حمله ی شدید پست های سایت ها قرار گرفته اگر بحث علمی دارید به قول حضرت آقا خامنه ای بیایید جلو حرفتان را بزنید اون هم بصورت مناظره نه اینکه فضای مجازی را پر از حرف هایی کنید که اگر من مبتدی بیام این مطالب رو بخونم با خود می گویم این آقای صمدی عجب انسان بدی است و از این جور حرف ها را می زنند ببینید admin گرامی با کمی دقت به نتیجه می رسید که این کار سایت های مانند ابن عربی و امثالهم...همه خلاف ادب و شرع است چون مستقیما در فضای عظیم اینترنت یک شخصیت خیلی راحت خراب می شود امیدوارم اندیشه ی شما برای پیشرفت دین و وحدت مسلمانان بیاندیشد که صد البته همینطور است

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۸:۱۳ ب.ظ:

  باسلام خدمت کاربرمحترم

  باءک جربائی لاتجر چراآنها آزادانه دررسانه های جمعی شب وروز افکارانحرافی خود را بیان کنند سالیان متمادی تبلیغ کرده وهزینئه های میلیاردی علنی کنند برای ترویج افکار یونانی ومنحرف بشری ولی برای تبلیغ مبنای صحیح اهل بیت علیهم السلام جایز نیست یک سایت زده شود؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  شاگرد آیة الله میلانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱:۵۵ ق.ظ:

  احسنت ادمین
  الله یحفظکم انشأ الله

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 37. افسر

  on آذر ۳۰, ۱۳۹۲ - پاسخ

  با سلام خدمت دوستان
  من لیسانس عمران دارم و طلبه هم نیستم اما به همه عزیزان توصیه میکنم که کتابهای حضرت علامه رو که ایشان واقعا منبع عظیم علوم گوناگون مثل هیئت و ریاضیات و علوم غریبه و عرفان و فلسفه و... هستند بخونید تا هم دچار تشکیک نشیم هم بتونیم با تزکیه نفس به لقاءالله برسیم.کلیپ صوتی فوق دقیقا بیان حکایتی است که حضرت علامه حسنزاده در رساله لقاءالله اوردن.برای فهم بهتر میگم منظور اینه که مثلا اگه شما کتابی ببینی که حاوی مطالب سودمندی است مسلما با دیدن کتاب پی به طرز تفکر نویسنده میبری و با اینکه او را ندیده ای میگویی عجب نویسنده فهیمی بوده است و مبرهن است که کسی نمیگوید این جوهر و کاغذ عجب شعوری دارند.البته با نظر به گفتگوی بین امام علی و کمیل در مورد توحید در می یابیم که این بحث بسیار مفصل تر از این است که در این مجمل بگنجد.اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ دی ۱ام, ۱۳۹۲ ۳:۰۰ ق.ظ:

  باسلام
  باسلام
  مانیز به شما توصیه میکنیم دست از رجال واشخاص برداشته وروایات واحادیث اهل بیت مراجعه کنید ویکدوره کتاب کافی ونهج البلاغه وکتب روایی را مطالعه کنید
  درضمن علوم غریبه ،فلسفه وعرفان مصطلح که شما نام بردید کجای اسلام آمده ؟

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 38. ahmadi

  on خرداد ۱, ۱۳۹۳ - پاسخ

  سلام علیکم

  دعای جوشن صغیر را بخوانید.

  رب ادخلنی فی لچه بحر وحدانینک.
  بحر وحدانیت خدا چیست؟

  تو کز سرای طبیعت نمی روی بیرون| کجا به کوی حقیقت گذر توانی کرد.

  خدا کنه پدر فطرت مردم را( این امانت الهی خدا را) در نیارن اینایی که همه تریبونها را قبضه کرده ان و خودشان در ظلمات بعضها فوق بعضند و نتیچه اش که مشهودست در جامعه و رفتار تربیت شده های دست آقایون.
  فرهنگ شوخی بردار نیست.
  تا اولیاء الله را کنار برنید حرفاتون بی اثر است. و فاصله فرهنگی چندین برابر میشه.

  عارفی می فرمود اونایی که اولیای خدا را آزار می دهند مشکلشان جهلشان نیست بلکه گناهان قساوت آور است.

  رهبر بارها به اهمیت فلسفه تاکید کرده است.

  تا به معرفت نفس نرسیده ای چاهلی مولا علی علیه السلام:
  الجاهل بنفسه اجهل بغیره.

  الغیرک من ظهور ما لیس لک (دعای عرفه)

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ خرداد ۹ام, ۱۳۹۳ ۶:۲۹ ب.ظ:

  بسمه تعالی
  سلام بر تمامی پیروان اهل بیت علیهم السلام
  جناب احمدی مسلمات حدیثی در کتب معتبر شیعه را ول کرده اید و به عباراتی چسبیده اید که بسیار سست و متشابه است که خود شیخنا عباس قمی در مفتیح میگوید این دعا اعتبار ندارد در ثانی این عبارت دعای جوشن صغیر نیست بلکه دعای سیفی صغیر است:
  شیخ عباس قمی در مفاتیح میفرماید:
  دعاى سیفى صغیر معروف به دعاى قاموس‏
  شیخ اجل ثقه الاسلام نورى عطر الله مرقده در صحیفه ثانیه علویه آن را ذکر کرده و فرموده که از براى این دعا در کلمات ارباب طلسمات و تسخیرات شرح غریب است و از براى او آثار عجیبه ذکر کرده‏اند و من
  مفاتیح‏الجنان ص : ۱۰۷
  چون اعتماد بر آن نداشتم ذکر نکردم لکن اصل دعا را ذکر مى‏کنم تسامحا و تأسیا بالعلماء الاعلام
  اصلا این دعا در هیچ یک از کتب روایی متقدم و متاخر نقل نشده.پ
  البته طرفداران فلسفه و عرفان عادت دارند که با مطالب سست مبنایشان را اثبات کنند.
  والسلام علی من اتبع الهدی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 39. ahmadi

  on خرداد ۱, ۱۳۹۳ - پاسخ

  سلام علیکم

  دعای جوشن صغیر را بخوانید.

  رب ادخلنی فی لچه بحر وحدانینک.
  بحر وحدانیت خدا چیست؟

  تو کز سرای طبیعت نمی روی بیرون| کجا به کوی حقیقت گذر توانی کرد.

  خدا کنه پدر فطرت مردم را( این امانت الهی خدا را) در نیارن اینایی که همه تریبونها را قبضه کرده ان و خودشان در ظلمات بعضها فوق بعضند و نتیچه اش که مشهودست در جامعه و رفتار تربیت شده های دست آقایون.
  فرهنگ شوخی بردار نیست.
  تا اولیاء الله را کنار برنید حرفاتون بی اثر است. و فاصله فرهنگی چندین برابر میشه.

  عارفی می فرمود اونایی که اولیای خدا را آزار می دهند مشکلشان جهلشان نیست بلکه گناهان قساوت آور است.

  رهبر بارها به اهمیت فلسفه تاکید کرده است.

  تا به معرفت نفس نرسیده ای چاهلی مولا علی علیه السلام:
  الجاهل بنفسه اجهل بغیره.

  الغیرک من ظهور ما لیس لک (دعای عرفه)

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  مهدی پاسخ در تاريخ خرداد ۹ام, ۱۳۹۳ ۶:۳۰ ب.ظ:

  بسمه تعالی
  سلام بر تمامی پیروان اهل بیت علیهم السلام
  جناب احمدی مسلمات حدیثی در کتب معتبر شیعه را ول کرده اید و به عباراتی چسبیده اید که بسیار سست و متشابه است که خود شیخنا عباس قمی در مفتیح میگوید این دعا اعتبار ندارد در ثانی این عبارت دعای جوشن صغیر نیست بلکه دعای سیفی صغیر است:
  شیخ عباس قمی در مفاتیح میفرماید:
  دعاى سیفى صغیر معروف به دعاى قاموس‏
  شیخ اجل ثقه الاسلام نورى عطر الله مرقده در صحیفه ثانیه علویه آن را ذکر کرده و فرموده که از براى این دعا در کلمات ارباب طلسمات و تسخیرات شرح غریب است و از براى او آثار عجیبه ذکر کرده‏اند و من
  مفاتیح‏الجنان ص : ۱۰۷
  چون اعتماد بر آن نداشتم ذکر نکردم لکن اصل دعا را ذکر مى‏کنم تسامحا و تأسیا بالعلماء الاعلام
  اصلا این دعا در هیچ یک از کتب روایی متقدم و متاخر نقل نشده.پ
  البته طرفداران فلسفه و عرفان عادت دارند که با مطالب سست مبنایشان را اثبات کنند.
  والسلام علی من اتبع الهدی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 40. یسلیانی

  on تیر ۷, ۱۳۹۳ - پاسخ

  این سخن علی (ع) در نهج را چطور معنا می کنید«هو داخل فی الاشیاء لا بالممازجه و خارج عن الاشیا لا بالمباینه»و منظور از هو ذات اقدس الاهی است
  .

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ تیر ۱۵ام, ۱۳۹۳ ۸:۰۱ ق.ظ:

  اهلبیت درروایات متعددبیان کرده اند بنده فقط به طورمثال یک جواب کوچک را می آورم اما روایات پر است ازاین مباحث ناب قال الباقر (ع) ان الله خلو من خلقه و حلقه خلو منه خدا خالی است از خلق و خلق هم خالی از خدا است، و این بینونت بالکینونه است نه بالعزله یعنی مباینت خداوند با مخلوق در کینونت است ذاتا و صفه نه آنکه بینونت عزلی باشد یعنی مخلوق از حیطه‏ ی قدرت و علم و احاطه او خارج باشد بلکه او قیوم است سر رشته‏ ی موجودات و کائنات در قبضه‏ ی قدرت اوست یعنی در عین علو و استعلاء محیط است بهمه‏ ی موجودات.
  قال الصادق (ع) فی قوله تعالی الرحمن علی العرش استوی – استوی من کل شیی‏ء فلیس شیی‏ء اقرب الیه من شیی‏ء.یعنی احاطه از لحاظ قدرت وتسلط نه اینکه داخل دراشیاء باشد شما چرا خارج عنها رانمی بینیدواین دقیقا بیان می کند وجود اشیاء با وجود خداوندتباین دارد وهیچ سنخیتی بین آنها نیست

  درضمن جواب شما راقبلا هم در باره حدیث گفتم این حدیث بنا براحادیث وآیات دیگر وحتی خود همین حدیث بیان می کندکه این داخل فی الاشیاء یعنی خداوند به صورت قدرت واحاطه کامل اینگونه است ودر آخر این احادیث را کاملا مطالعه کنیدک
  و قال علیه‏السلام فارق الاشیاء لاعلی اختلاف الاماکن و تمکن منها لاعلی الممازجه از مجموع کلمات اهل بیت استفاده شد که بینونت تامه است بین خالق و مخلوق نه سنخیت که آقایان حکماء بعقل ناقص خودشان درست کردند.
  یونس بن عبدالرحمن نوشت بامام هشتم (ع) و سؤال کرد از آدم هل کان فیه من جوهریه الرب شیی‏ء آیا از حقیقت خداوندی چیزی در آدم ابوالبشر بود امام (ع) در جواب مرقوم داشتند لیس صاحب هذا المسئله علی شیی‏ء من السنه، صاحب این مسئله بر چیزی از سنت اسلام نیست.

  اولا: معیت شیی با شیی دیگر ابدا به معنای داخل بودن نیست به عبارت دیگر اصلا دلالتی بر سنخیت یا عینیت نمی کند بلکه دلالت بر بینونت هم دارد.

  ثانیا: اگر جنابعالی در روایات کمی دقت می کردید داخل بودن خدا به صورت مطلق نیست بلکه قید دارد و آنها عبارتند از(لا بالممازجه/لا بمقارنه/بالتصاق/ لا کشی داخل فی شیِ) واین قیود سنخیت ویا عینیت را تخطئه می کند به عبارت دیگر اشاره به مطلب دیگر دارد وان این است خداوند داخل است در اشیاء از حیث احاطه علمی نه مثل دخول جزء در کل (داخلٌ فی الأشیاءِ لا کَشَیءٍ داخلٍ فی شیءٍ، و خارجٌ منَ الأشیاءِ لا کَشیءٍ خارجٍ من شَیءٍ.) وَ إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عِلْما

  ثالثا: شما که خوشاختانه اهل روایت هستید ایا این روایت را هم دیدید:
  (الکافی۱/ ۸۲)عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ إِنَّ اللَّهَ خِلْوٌ مِنْ خَلْقِهِ وَ خَلْقَهُ خِلْوٌ مِنْهُ وَ کُلُّ مَا وَقَعَ عَلَیْهِ اسْمُ شَیْ‏ءٍ فَهُوَ مَخْلُوقٌ مَا خَلَا اللَّهَ
  البته از این روایات زیاد هست فقط کافی است یک دور اصول کافی یا توحید صدوق را بخوانید.

  رابعا: این روایات هیچ صراحتی در ادعای شما ندارد که بخواهید بگویید نص است.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 41. o

  on تیر ۷, ۱۳۹۳ - پاسخ

  در این زمانه که تمام دشمنان قسم خورده در پی شکست ایران اسلامی است شما هم که بجان هم افتادید تا انها را خوشحال کنید بابا به خدا وادی علم را به خودمتخصصین در علم بگذارید. یک پزشک نباید در کار یک نجار دخالت کند و یک نجار هم نمی تواند در کار پزشک دخالت کند به نظر من فقیه در کار عارف دخالت نکند چرا که فن ان را نخوانده و فیلسوف فقه نخوانده هم در کار فقه دخالت نکند. بیایید با اتحاد چشم دشمنان را کور کنیم و اختلافات علمی را در مجامع علمی خصوصی طرح کنیم واین اختلافات که همیشه بوده را رسانه ای نکنید تا دشمنان از این بگو مگو های ما خوشحال نشود.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 42. ناشناس

  on تیر ۲۷, ۱۳۹۳ - پاسخ

  واقعا زحمت کشیده اید. خدا قبول کنه.

  راستی خدا کی به وجود اومد ؟
  یا بهتره بگم اول زمان بوجود اومد یا خدا ...
  زمان چیه ؟جدا ازخداست ؟ خود خداست ؟
  باید سالها زحمت بکشید تازه به این درجه برسی که این جور سوالات برات پیش نیاد .
  برادر .............

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ مرداد ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۲:۳۱ ب.ظ:

  باسلام

  سوال شما غلط واشتباه است اصلا خدا زمان ندارد که بخواهید بپرسید کی بوجود آمده
  زمان مخلوق خداست زمان ومکان از صفات کل مخلوقات است وهر مخلوقی زمان ومکان دارد

  امام رضا علیه‏ السلام مى‏ فرمایند:
  ومن قال: متى؟ فقد وقته، ومن قال: فی م؟ فقد ضمنه، ومن قال: إلى مَ؟ فقد نهاه، ومن قال: حتى مَ، فقد غیّاه، ومن غیّاه فقد غایاه، ومن غایاه فقد جزأه، ومن جزأه فقد وصفه، ومن وصفه فقد ألحد فیه.
  و هر کس از زمان وجود او پرسد او را داراى وقت و زمان دانسته، و هر کس از مکان او پرسد ذات او را دربر گرفته دانسته، و هر کس براى او حدود وجود جوید او را داراى حدود و مقادیر انگاشته، و هر کس او را محدود انگارد او را داراى اجزا دانسته، و هر کس او را متجزّى داند او را قابل وصف پنداشته، و هر کس او را قابل وصف داند ملحد شده است.

  عیون اخبار الرضا علیه‏ السلام، ۱ / ۱۲۴٫

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 43. آنتی صمدی

  on خرداد ۱۹, ۱۳۹۴ - پاسخ

  صمدی آملی اینگلیسیه عمامه اینگلیسی داره نوبت به جایی خواهد رسید که به رهبر هم توهین کنه خاک تو گورش بعید نیس حروم زاده باشه لعنه الله علیک یا صمدی آملی حشرک الله مع شمر ویزید

  موافقم(۰)مخالفم(۲)

  [پاسخ]

 44. مهدیار

  on آبان ۲۴, ۱۳۹۴ - پاسخ

  بسم رب الزهرا
  با سلام
  جناب استاد صمدی آملی در این سخنرانی توهین نکردند
  داستانی تعریف کردند
  بعدم ایشون ادب و به مرجع یا فقیه خاصی اشاره نکردند که بگیم به فقها توهین کردند
  مشکل بعضی از علمای جاهل را فرمودند

  یاعلی

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 45. محمّد امین

  on بهمن ۱۳, ۱۳۹۵ - پاسخ

  سلام علیکم،آیا این حرفهای صمدی آملی قبل و بعدی نداشته!!!؟... شما فقط برداشته اید و آن قسمت مورد نظرتان را تقطیع کرده و گذاشته اید، در کلیپ کاملش که در آپارات موجود است در توضیح وحدت وجود،قبل و بعدی دارد که در آن توضیح میدهد که وحدت وجود مورد نظرش چیست و برداشت آن مرجع و دیگر مخالفان را که غلط میداند دلیلش را شرح میدهد...لطفاً مثل کلام سیّد هاشم حداد که تقطیع اش کرده اید و چیز دیگری از آن در آورده اید عمل نکنید

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 46. سعید

  on فروردین ۱۸, ۱۳۹۶ - پاسخ

  سلام

  شمایی که استاد صمدی رو اینجور داری نقد میکنی خودت بیا و وحدت وجود رو توضیح بده
  چیزی که حضرت امام هم به اون اعتقاد داشته و بذای امام هم این مسایل زباد بوده که حتی تو ظرف ایشون و حاج آقا مصطفی غذا نمیخوردن و میگفتن اینها نجس هستن
  حالا سوال
  بنظرت کسی که ظرف امام رو نجس میدونه جاهل نیست؟
  وقتی که اسلام رو محدود کردی به همین احکام فقهی و نهایتا شک سه و چهار نماز باید هم حال عرفا رو درک نکنی
  درطول تاریخ همیشه همین بوده و هست

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 47. قاسم یسلیانی

  on تیر ۱۸, ۱۳۹۶ - پاسخ

  در قیامت وقتی خداوند با همه اسماو صفاتش تجلی میکند بندگان ضعیف او را انکار میکنند ومی گویند ما چنین خدایی را نمی شناسیم کلا منکر میشوند این انکار هم از سوی خیلی از درس خونده هاست هم از سوی مردم بیسواد که هر دو نسبت به ان حقیقت عوامند ولی وقتی به اندازه ظرفیتشان ظهور میکند تازه می گوید اهان ما همچین خدایی را قبول داریم... او که خداست --علوم حقه الهیه هم وقتی بصورت تام تجلی میکند عوام او را رد میکند حال این عوام می تواند یک مجتهد باشد که نسبت به این علوم عوام است و میتواند یک انسان بی سواد باشد.وقتی این علوم می اید به زبان ساده تر گفته میشود همه قبول میکنند ولی تا یه کمی اوج میگیرد کامل منکر ان میشوند لذا باید در حد تخصص خودمون جواب بدیم اهانت نکنین ..اقایی که به استاد صمدی تهمت عظیمی زدی از من به شما اگر در همین دنیا به بلای عظمایی گرفتار نشدی من کلا صمدی و عرفان و حقیقتو منکر میشوم مگر توبه کنی و از استاد عذرخواهی کنی. ولله این را از روی تعصب جاهلانه نزدمک از روی اعتقاد زدم پس یا عذر خواهی کن یا منتظر عقوبت نوشته ات باش. خداوند توفیق ادب به ما بدهد.

  موافقم(۰)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

 48. قاسم یسلیانی

  on تیر ۱۸, ۱۳۹۶ - پاسخ

  خداوند وقتی در قیامت بصورت تام ظهور میکند همه منکر او میشوند ولی وقتی برا هر شخص به اندازه ظرفیتش ظهور میکند تازه او را قبول میکند و میگوید من همچین خدایی را میشناختم. علوم حقه الهیه هم اینگونه است هر کس او رایافت تاییدش میکند هر که نیافت منکرش میشود حال این انکار خدا در قیامت و منکر علوم در دنیا میتواند یک مجتهد باشد یا یک بیسواد هر دو نسبت به ان شناخت در ان مرتبه عوام اندو جاهل... این میشود عالم جاهل ان میشود عوام جاهل منظور از جاهل هم توهین نیست بلکه عدم شناخت از ان مرتبه است. لذا مجتهدی که در پزشکی جاهل است یعنی علمش را ندارد باید حرف پزشک را گوش کند نمیتواند بگوید اقا من خودم مجتهدم نیازی به تجویز شما ندارم. فقیه نباید در عرفان که سیر علمی ان را طی نکرده نظر دهد به قول امام رحمت الله علیه بگوید من نمیدانم کلا منکر نشود.وشمایی که به صراحت از روی جهل و عدم شناخت به استاد صمدی توهین کردی و تهمت عظیمی را زدی این را ازمن داشته باش اگر شما در همین دنیا گرفتار عقوبت سنگینی نشدی من عالم و خدا و ..را منکر میشم بواسطه این تهمتی که به یکی از اولیاء خدا زدی مگر این که توبه کنی و از محضر ایشان حلالیت بطلبی...که قران هدیُ للمتقین است.

  موافقم(۱)مخالفم(۰)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

به دلیل ارسال اسپم های فراوان ابتدا این معادله ساده راحل کرده وبعدنظرخودراراسال کنید.باتشکر * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.